Afganistan için yeni tezkere gerekir mi?

“Türkiye Afganistan’da kalmaya devam ederse yeni tezkere gerekir.” Açıklama Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan geldi. Bakan Akar, tezkere hazırlık çalışmalarının da başladığını açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Afganistan’da ISAF yani uluslararası güvenlik destek gücü harekatının başlangıcından itibaren görev alıyor. ABD’nin çekilmesi, NATO görevinin sonlanması ve ardından yönetimi de Taliban’ın almasıyla Türk askerlerinin Afganistan’daki varlığına dair hukuki süreç gündemde. Türk askerinin varlığına dair kritik bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanı, “Yeni bir tezkere gerekir mi?” sorusuna yanıt verdi. Akar, “Gerekir. Gerekirse TBMM olağanüstü toplantıya çağırılır. Bu konuda ilgili bakanlık ve kurumlarımız çalışmalarını sürdürüyor, hazırlıklarını yapıyor” dedi.

Edinilen bilgiye göre çalışmalar, cumhurbaşkanlığının koordinasyonunda sürdürülüyor. Afganistan’daki anlık gelişmeler de takip edilirken, sürdürülen Taliban’la da temas çerçevesinde ortaya çıkacak duruma göre tezkere gündeme gelebilecek.

Peki, daha önce hangi tezkereler çıkarılmıştı? İlk olarak 2001’de Afgan makamlarının yardım talebi ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin bu yönde bir güç kurulmasına izin yetkisi temelinde Türk askeri Afganistan’a konuşlandırılmıştı. Bunun için Meclis’ten tezkere geçmişti.

NATO üyesi ülkeler, ISAF’ın bitiminden sonra Afganistan’da muharip olmayan kararlı destek misyonunun başlatılması kararlaştırmıştı. Bu kapsamda Türk askeri unsurlarının NATO ekseninde başlayan bu görevine ilişkin de Meclis’ten tezkere geçmişti. Son olarak 6 Ocak’ta 18 ay, yani 2022 yılının temmuz ayına kadar süreyi uzatmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.