Afganistan’da neler oluyor? Afgan gazeteci Kabil’den yanıtladı

İşte Ahmet Mengli’nin açıklamaları:

Hayat Kabil’de normale dönmüş değil. Sokaklarda insanları görebiliyoruz ama marketler ve dükkanlar kapalı. Çok az kişi dükkanını açıyor. İnsanlar tedirgin bir şekilde beklemedeler, şehir şu anda sakin. Afganistan yıllardır savaş olan bir ülkeydi. Biz her gün sabah nerede patlama oldu diye kalkıyorduk. Çok şükür ki şu anda o patlamalar yok. İnsanlarda az da olsa bir rahatlama var, o savaşın durduğunu biliyorlar.

Dün sabah erken saatte sokaklarda dolaştım, şehrin faklı noktalarına ve havalimanının oraya gittim. Bankaların önünde uzun kuyruklar vardı. İnsanlar bankaların açılmasını ve hayatın normale dönmesini bekliyorlar. Ancak şu anda bankalar ve devlet daireleri faaliyette değiller. İş yerleri de kapalı. Sokaklarda Taliban militanları var. Kabil halkından bu militanları tanımak için dışarı çıkanlar var. Bir çok insan dışarı çıkmıyor, evindeler. Yalnız şu anda güvenlik sorunu yaşanmıyor. Arada hırsızlık yapanları Taliban yakalayarak sokakta milletin ortasında yüzlerini karalayarak ya da bunlara ceza vererek, tövbe ettiriyor. Sosyal medyadan bu görüntüler geliyor.

Asıl dram Kabil Havalimanı’nda yaşanıyor. Günlerdir orada devam eden bir çekişme var. Az önce bir arkadaşımla konuştum. Dün akşam havalimanına gitmiş. Türkiye’ye gitmek üzere yola çıktığında saatlerce çocuklarınla orada beklediğini söyledi. İçeri girememişler çünkü binlerce insan var. Geri dönmek zorunda kaldığını söyledi. Sanki orada geçilemez bir insan duvarı olduğunu ifade etti. Ne kadar uğraşırsan uğraş kapıya yaklaşamadığını, herkesin gitmeye çalıştığını vurguladı. 

Afganlar faklı şekilde ülkeyi terk etmeye çalışıyor. Çünkü genç bir kitle var. İş yok, Afganistan’ın sağlıklı bir ekonomisi yok. Uluslararası fonlara dayanıyor. Kaynaklar olduğu gibi yerinde duruyor, çıkartılamıyor. Tarım alanları boşta, su sıkıntısı var, kuraklık var. O nedenle insanlar gerek hava yoluyla, gerek kara yoluyla yurtdışına çıkmaya çalışıyorlar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.