Amazon’da kaybolan İngiliz gazeteci ve Brezilyalı uzman: Kuşkulu, ikiliyi öldürdüğünü itiraf etti

Getty Images

Olayla ilgili olarak iki erkek kardeş gözaltına alınmıştı.

Dedektif Eduardo Fontes, Amarildo da Costa de Oliveira isimli şüphelinin işlediği cürmü ayrıntılarıyla anlattığını ve polisleri ikiliyi gömdüğü bölgeye götürdüğünü belirtti.

Brezilya polisi, Interpol (Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı) ile birlikte cesetlere kimlik tespiti yapacak. Olayla ilgili olarak ek gözaltılar yapılması beklenirken, cinayetin sebebi hâlâ araştırılıyor.

Phillips ile Pereira son olarak Amazon Eyaleti’nin uzak bir bölgesi olan Javari’de görülmüştü. İkili 5 Haziran’da, kaçak balıkçılık ve madencilik üzere cürümlerin işlendiği bu bölgede ortadan kayboldu.

Reuters cinayeti işlediğini itiraf eden şüphelinin, yerli halkın yaşadığı bölgede yasa dışı balıkçılıkla çaba eden Pereira ile daha evvelden çatışma yaşamış bir balıkçı olduğu bilgisini verdi.

57 yaşındaki Phillips, 10 yılı aşkın bir vakittir Brezilya’da yaşıyor ve bilhassa Amazon yağmur ormanlarıyla ilgili haberleri ve araştırmalarıyla tanınıyordu. İngiliz Guardian ve Amerikan Washington Post gazeteleri için yazan Phillips, Amazonlarla ilgili yeni kitabı üzerine çalışıyordu.

İngiliz gazeteciye araştırmasında eşlik eden 41 yaşındaki Bruno Pereira ise yağmur ormanlarında yaşayan ve dış dünyayla münasebeti çok az olan yerli kabile halkları konusunda uzmandı.

“ARTIK ONLARA VEDA EDEBİLİRİZ”

Phillips’in eşi Alessandra Sampaio bir yazılı açıklama yaparak “Kesin teyitleri bekliyor olsak da, bu trajik sonuç Dom ve Bruno’nun nerede olduğunu bilmememizden kaynaklanan ısdıraba bir son verdi. Artık onları meskene getirebilir ve onlara sevgiyle veda edebiliriz” tabirlerini paylaştı.

Sampaio “Bugün ayrıyeten adalet arayışımıza da başlıyoruz. Umarım ki soruşturmalar bütün kuşkuları ortadan kaldırır ve olanlara dair en kısa vakitte net karşılıklar sağlar” diye devam etti.

Phillips’in eşi, kocasını arayan herkese “ama bilhassa yerli halka ve Univaja”ya çok teşekkür etti.

İkilinin kaybolduğunu polise birinci haber veren, bölgenin yerli halkalarının derneği Univaja olmuştu.

Getty Images Polise arama çalışmalarında yerli kümeler çok kıymetli katkıda bulunmuştu

TEHDİT EDİLMİŞLERDİ”

Yerliler, Pereira’nın bölgedeki yasa dışı balıkçılığa karşı kampanya yürütmesinden dolayı, kaybolmadan birkaç gün evvel tehditler aldığını belirtmişti.

Pereira’nın yasa dışı balıkçılık ve madencilikle ve uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili yaptığı çalışmalar nedeniyle geçmişte de çok sefer mevt tehdidi aldığı aktarılmıştı.

İngiliz gazetecinin başına gelenler, İngiltere hükümetinin olaya karşı tutumunu da sorgulamaya açtı.

İktidardaki Muhafazakar Parti’den milletvekili olan eski başbakan Theresa May, hükümetin olaya “diplomatik öncelik” vermesi gerektiğini söyledi.

Javari bölgesi, Amazon ormanlarının Kolombiya ve Peru hududuna yakın bir bölgesi.

Dış dünyayla teması olmayan yerli kabilelerin birçoğunun yaşadığı bölge olmasının yanısıra, bölge yasa dışı avlanan balıkçılar, avcılar ve madenciler tarafından “işgal edilmiş” ve uyuşturucu kaçakçılığı için de kilit bir bölge.

Related Posts

Ukrayna’dan gelen birinci Türk gemisi Zonguldak’ta

Türkiye’nin Ukrayna-Rusya savaşında barış uğraşları, patlak veren besin krizine tahlil arayışlarında da kendini gösterdi. Türkiye’nin ortaya …

Mehmet Ali Erbil isyan etti: 2 dakikada 1.300 TL

Sunucu Mehmet Ali Erbil, telefonla bağlandığı canlı yayında muayene için verdiği paraya isyan etti. Erbil, “Allah kimseyi özel hastaneye …

Jese Rodrigues, Ankaragücü’nde

Spor Toto Muhteşem Lig’in yeni takımlarından Ankaragücü transfer çalışmalarını sürdürüyor. Ankara takımı toplumsal medya hesabından yaptığı …

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplanıyor! Masada 3 farklı zam formülü var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazartesi günü gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası milyonlarca asgari ücretlinin beklediği müjdeyi verdi. Asgari …

İsmail Saymaz: İsmailağa cemaatinde post hengamesi başladı

İsmailağa cemaati başkanı Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesinde oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu, cenaze namazını kıldırmadan evvel “En çok sorulan …

O görüntüye kimse anlam veremedi

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde yaşanan sel felaketini haber yapmaya giden Youtube yayıncısı Adem Metan gündem oldu. Üzerine yağmurluk yerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.