Çin’den dost kazığı: Rusya’ya siber savaş başlattı!

Çin, sessiz sedasız bir şekilde Rusya ile siber savaşa girme hazırlığı yapıyor olabilir mi? Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesini fırsat bilen Pekin yönetimi destekli bir hacker grubu, gözünü Rus ağlarına çevirmiş durumda.

Çin hükümetine bilgi toplamak için Asya’daki devlet kurumlarını ve sivil toplum kuruluşlarını hedef alan Bronze President grubu, şimdi de radarına Rusya’yı almış gibi görünüyor. Secureworks Tehditle Mücadele Birimi tarafından hazırlana rapor, Çin bağlantılı grubun çalışmalarına dikkat çekti.

Çocuklara siber zorbalık arttı! İşte Türkiye’nin sıralaması

Çin, Rusya ağlarına siber saldırı yapmaya hazırlanıyor

Mustang Panda, RedDelta ve TA416 olarak da bilinen Bronze President hacker grubu, Rusya’yı gözetlemeye başladı. Güneydoğu Asya’daki ülkelere “siyasi ve ekonomik” gözetleme girişimlerinde bulunan Bronze President’ın, Avrupa örgütlerine ve Rusça konuşan kişilere yöneldiği belirtildi.

Secureworks Tehditle Mücadele Birimi araştırmacıları yeni gözetlemelerde, Çin’in değişen istihbarat toplama gereksinimlerini yansıtan misyonları üstlendiğini ifade etti. Devlet destekli siber saldırganlar, hükümetlere fayda sağlayacak faaliyetlerle görevlendirildi. 

Bunlar arasında istihbarat toplama, casusluk ve Rusya örneğinde olduğu gibi savaş durumda “farkındalığı artıran faaliyetler” yer alıyor.

Secureworks ekibi, Kiril alfabesiyle hazırlanmış “Blagoveshchensk Border Detachment.exe” adlı belge gibi görünen kötü amaçlı yürütülebilir dosyayı analiz etti. Blagoveshchensk, Çin sınırına yakın bir Rus şehri ve araştırmacılara göre bu isim, bölgeye aşina olan yetkilileri veya askeri personeli hedeflemek için seçildi.

Mustang Panda, TA416 veya RedDelta olarak bilinen Çinli casusluk grubu, 2018’den beri faaliyet gösteriyor. Genellikle STK’lardan, araştırma enstitülerinden ve internet servis sağlayıcılarından istihbarat topluyor.

Grubun saldırı gerçekleştirdiği ülkeler ve bölgeler arasında ise Avrupa, Moğolistan, Rusya, Vietnam ve Güney Afrika yer alıyor.

Peki siz Çin ve Rusya arasında yaşanan bu siber saldırı tehlikesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Related Posts

Ukrayna’dan gelen birinci Türk gemisi Zonguldak’ta

Türkiye’nin Ukrayna-Rusya savaşında barış uğraşları, patlak veren besin krizine tahlil arayışlarında da kendini gösterdi. Türkiye’nin ortaya …

Mehmet Ali Erbil isyan etti: 2 dakikada 1.300 TL

Sunucu Mehmet Ali Erbil, telefonla bağlandığı canlı yayında muayene için verdiği paraya isyan etti. Erbil, “Allah kimseyi özel hastaneye …

Jese Rodrigues, Ankaragücü’nde

Spor Toto Muhteşem Lig’in yeni takımlarından Ankaragücü transfer çalışmalarını sürdürüyor. Ankara takımı toplumsal medya hesabından yaptığı …

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplanıyor! Masada 3 farklı zam formülü var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazartesi günü gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası milyonlarca asgari ücretlinin beklediği müjdeyi verdi. Asgari …

Nothing Phone fiyatı netleşti! Bu fiyata yok satar

Nothing Phone yakında piyasaya sürülecek. Cihaz Nothing Phone (1) olarak adlandırılıyor. 12 Temmuz’da tanıtılacak olan cihaz şimdiden …

İsmail Saymaz: İsmailağa cemaatinde post hengamesi başladı

İsmailağa cemaati başkanı Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesinde oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu, cenaze namazını kıldırmadan evvel “En çok sorulan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.