Ekonomist Alaattin Aktaş’tan kritik dolar kuru kestirimi: ‘Bundan kaçış yok’

Dünya gazetesi müellifi Alaattin Aktaş, “Enflasyonu dolar mı tetikliyor, doları enflasyon mu?” başlıklı yazısında dolar kuruna ait dikkat çeken varsayımlarda bulundu.

Aktaş, “Bir sefer ortada bu türlü bir gerçek var. Hasebiyle “Enflasyon düştü” dedikleri şartlarda bile fiyatlar artmaya devam edecek, bu artışın tesiriyle de döviz “yalnızca enflasyona bağlı olsa bile” yükselmesini sürdürecektir. Bundan kaçış yok” sözlerini kullandı.

“O KADAR SIKINTI Kİ…”

Aktaş, “Geçtik öbür tüm etkenleri; cari açık veriyor olmamızı, döviz gereksinimimizin devam edecek olmasını, rezervimizin bulunmamasını, iktisadın geleceğine ait umutların tümüyle tüketilmiş olmasını ve güvensizliği, bu güvensizlikte ötürü yabancının Türkiye’yi tercih etmemesini… Bunları aşabilsek bile Türkiye’de dövizi aşağı çekecek formda bir fiyat gerilemesi yaşanması o kadar güç ki” diye belirtti.

“DOLAR KAÇ LİRA OLACAK?”

Yazısının devamından “Gelelim can alıcı soruya, doların kaç lira olacağına” diyen Aktaş, “İlk etapta 18 lira aşılacak, sonrasında kritik seviyeler var; en başta 20 seviyesi. Burası da aşıldıktan sonra 22,5 ikinci kritik seviye. Dolar 22,5 ile 23 ortasında bir mühlet salınabilir, 23 aşıldıktan sonra evvel 25, sonra 30 görülecek… Siz bu sayıların yerine öbür sayılar koyun, 20 demeyin de 21 deyin, 25 yerine 24 yazın, yeniden olur” sözlerine yer verdi.

“YÜZDE 100 GARANTİ”

“Dikkat ederseniz sayı veriyorum lakin tarih yok” diyen Aktaş, “Ben döviz konusunda hem seviye, hem tarih verebilecek kadar bilgi sahibi değilim. ‘Dolar şu ay sonu şu kadar, iki-üç ay sonra şu kadar olur’ diyenlerin hangi datalarla hareket ettiklerini de bilmiyorum. Ancak dediğim üzere siz de çok rahatlıkla dolar ve Euro iddiası yapabilirsiniz ve vakit vermediğiniz sürece tüm iddialarınızın tutacağı yüzde 100 garantidir” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.