Gabonlu Dina’nın cenazesi, Büyükelçilik ve ailesine bilgi verilmeden İstanbul’a gönderilmiş

Karabük’te, Filyos Çayı’nda ölü bulunan Gabon uyruklu üniversite öğrencisi 17 yaşındaki Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga‘nın cenazesinin Gabon Büyükelçiliği ve ailesine haber verilmeden İstanbul’a gönderildiği ortaya çıktı. Ailenin avukatı Kerim Bahadır Şeker, “Karabük’teki soğuk havalarda maksimum eksi 4 dereceye ulaşılabildiği, İstanbul’da ise eksi 18 derecelere ulaşılabildiği için gönderildiği söylendi. Biz bunun kesinlikle hukuka aykırı ve mesnetsiz olduğunu düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

Karabük’te üniversite öğrencisi Gabon uyruklu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın Filyos Çayı’nda 26 Mart günü cansız bedeni bulundu. Genç kızın yalın ayak sokakta koştuğu görüntüler ortaya çıkarken, başlatılan soruşturma kapsamında sekiz kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 5’i savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Mahkemeye sevk edilen şüphelilerden İ.Ç. ile S.Ç. adli kontrolle serbest bırakılırken dört kez gözaltına alınan Dursun Acar, tutuklandı. Dina’nın annesine Karabük’ten gitmek istediğini söylediği ses kayıtları ise uluslararası medyada da yer alırken, genç kızın ölümü aydınlatılana kadar cansız bedenin morgda bekletileceği belirtildi.

“Kesinlikle hukuka aykırı ve mesnetsiz olduğunu düşünüyoruz”

Gabon Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve ailenin avukatı Kerim Bahadır Şeker, Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün 71 sayılı genelgesine göre, Türkiye’de hayatını kaybeden yabancıların cansız bedenine ne yapıldığının büyükelçiliklere bildirilmesi gerektiğinin zorunluluk olduğunu vurguladı. Şeker, “Cuma günü Başsavcılığı, aile ve büyükelçilikle birlikte ortak karar sonucu salı günü cenazenin alınacağını ifade etmek üzere aradık. Kendileri tarafından sözlü olarak bize verilen bilgide 11 Nisan’da, Dina’nın İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildiği ifade edildi. Karabük’teki soğuk havalarda maksimum eksi 4 dereceye ulaşılabildiği, İstanbul’da ise eksi 18 derecelere ulaşılabildiği için gönderildiği söylendi. Biz bunun kesinlikle hukuka aykırı ve mesnetsiz olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Avukat Şeker ayrıca, Dina’nın cansız bedeninin taşınmasının zaruri olması durumunda kanunen Ankara Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesi gerektiğini de ifade etti. (DHA)

TIKLAYIN I Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, Gabonlu Dina ve Suriyeli Gina’nın katledilmesini Kadıköy Süreyya Operası önünde protesto etti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir