HDP’li Özdoğan: Son bir ayda 295 gözaltı ve 61 tutuklama

ANKARA – HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Eş Sözcüsü Nuray Özdoğan, son dönemlerde yapılan operasyon, gözaltı ve tutuklamalara ilişkin parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

AK Parti yargısı ve kolluk eliyle tüm muhaliflere yönelik olarak yürütülen operasyonların seçim sürecine girilmesiyle birlikte artarak devam ettiğini söyleyen Özdoğan, son bir ayın gözaltı ve tutuklama bilançosunu paylaştı.

Özdoğan’ın verdiği bilgiye göre son 1 ayda HDP’ye dönük 295 gözaltı, 61 tutuklama gerçekleşti. Özdoğan, “Bu sadece bir ayın verisidir. Bunlar henüz ulaşmış olduğumuz verilerdir. Bu sayının daha fazla olduğu tahmin edilmektedir. Devletin tüm kurumlarını, yargıyı, kolluğu, valilikleri seçim çalışmalarına katan, kamu binalarını seçim büroları gibi kullanan, halkımızın bütçesini, depremzedeler için toplanan paraları seçim bütçesi haline getiren bu iktidar gidişinin arifesinde baskı ve zulmünü artırmıştır. Bunun nedeni vardır elbette. Seçimlere ilişkin anket sonuçları” dedi.

‘SEÇİM GÜVENLİĞİ İÇİN SÜLEYMAN SOYLU’NUN GÖREVİNE SON VERİLMELİDİR’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun seçimlerle ilgili darbe girişimi, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın “Bu seçim, işgalcilere karşı istiklal mücadelesi seçimidir” sözlerine dikkat çeken Özdoğan, “Seçimin güvenliği için öncelikle Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanlığı görevine son verilmelidir” dedi.

Tüm seçim alanlarında yoğun bir provokasyon girişimi olduğunu söyleyen Özdoğan, “Seçimlere yönelik işlenen suçlar açıkça Anayasa’yı ihlal niteliğindeki suçlardır. Bunlar basit suçlar değildir. Partimiz ve Emek ve Özgürlük İttifakı, iktidarın yönetimindeki bu provokasyonlara karşı sağduyuludur. İktidarın seçim alanlarını, şiddet alanlarına çevirmesine izin vermeyeceğiz, izin verilmeyecektir. Bu ülke, 7 Haziran seçimleri sonrası yaratılan şiddet ve katliamları unutmamıştır. Yapabileceklerini yeniden hatırlatan iktidara, bu halkın sağduyusu ve adalete, barışa olan inancı ve özlemiyle bu seçimlerde cevap verilecektir. AKP-MHP iktidarı ayrımcılık ve ırkçılık politikalarını iktidarlarının can suyu yapmışlardır. Bu ülkenin demokratik değerlerinin hepsine düşman olmuş ve düşman yaratmışlardır” değerlendirmesinde bulundu.

‘TÜM OYLARINIZ KORUNACAKTIR’

Parti ve ittifak bileşenlerinin 4 bini geçen gönüllü avukat ve binlerce müşahit ile seçim sandıklarının başında olacağını belirten Özdoğan şöyle devam etti:

“Tüm çalışma ekiplerimiz ile bizler bu seçime hazırız. Bizler, bu faşist blokun gideceği güne hazırız. Tek bir oyumuzun dahi yaratılmaya çalışılan karanlığın içinde kaybolmasına izin vermeyeceğiz. Yarattıkları kayyım düzeni hırsızlık ve yağma düzenidir. Bu ülkenin üzerine çökmüş en büyük karanlıktır ve gideceklerdir. Partimiz tüm bileşenleri ve ittifaklarıyla 14 Mayıs seçimlerine hazırdır. Halkımıza şunu söylemek isteriz; tüm oylarınız korunacaktır, sadece partimizin ve seçmenimizin değil herkesin oyları korunacaktır. Bu ülkenin her bireyinin seçme ve seçilme hakkı korunacaktır. Bu konuda partimiz ve bileşenlerimizle birlikte en geniş kapsamlı çalışmayı yürütüyoruz. Barışa ve demokrasiye olan özlemimizin 14 Mayıs’tan sonra kısmen giderileceği bir sürece birlikte tanıklık etmeyi umuyoruz. Tüm kamuoyunu, tüm muhalifleri, tüm demokrasi bileşenlerini Yeşil Sol Parti’ye ve Emek ve Özgürlük İttifakımıza yönelik bu saldırılara, bu provokasyon girişimlerine karşı uyanık olmaya, birlikte hareket etmeye ve bu seçim sürecinde bir demokrasi ittifakı gibi çalışmaya davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir