İngiltere’de konutta beslenen hayvanlarla ilgili maymun çiçeği uyarısı

İngiltere’de 106 kişi maymun çiçeği virüsü tespit edildi.

Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA), ülkede oluşan tabloya ve konutta beslenen hayvanlara ait ikazlarda bulundu.

“21 gün boyunca evcil hayvanlar ile temas kurmayın”

Maymun çiçeği ile enfekte olan hastaların, 21 gün boyunca evcil hayvanlar ile temasta bulunmaması gerektiğini belirten UKHSA, gerbil, hamster ve başka kemirgenlerin hastalığa hassas olduğunu duyurdu.

İngiltere hükümeti, şu ana kadar hiçbir hayvanda maymun çiçeği virüsünün tespit edilmediğini ve riskin hala düşük olduğunu söyledi.

Enfeksiyon döngüsü uyarısı

Warwick Üniversitesi’nden Virolog Profesör Lawrance Young, mevzu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Endişe, virüsün hayvanlara bulaşması ve daha sonra hayvanlar ile beşerler ortasında bulaşın olması.

Şayet dikkatli olmazsanız, insanlara tekrar geçmeye neden olabilecek bir hastalık için hayvan rezervuarı oluşturabilirsiniz ve enfeksiyon döngüsü içinde oluruz.” dedi.


21 günlük izolasyon

İHA’nın aktardığına nazaran, İngiltere’deki hayvan satış datalarına nazaran, halihazırda ülkedeki 2 milyon hanede kemirici hayvan olduğu biliniyor.

Kemirgen hayvan sahiplerine, hayvanlarına test yaptırmaları ve 21 gün boyunca konutta tutmaları öneriliyor.

Kedi ve köpek üzere öteki evcil hayvan sahiplerine ise veteriner doktor denetimi altında hayvanların hiçbir klinik belirti göstermediğinden emin olunarak meskende izolasyonda tutmaları tavsiye edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.