İran’da sular durulmuyor: İnternet kesilebilir

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini, 13 Eylül Salı günü Tahran’da ahlak polisi tarafından başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınmasının akabinde komaya girmiş, 16 Eylül’de hayatını kaybetmişti. Amini’nin hayatını kaybetmesinin akabinde ülke genelinde protestolar devam ederken, İran Enformasyon ve Komünikasyon Teknolojisi Bakanı Issa Zarepour, İran’da internet erişiminin kesintiye uğrayabileceğini söyleyerek, “Güvenlik sıkıntıları ve şu anda ülkede devam eden protestolar nedeniyle, internet kısıtlamalarına karar verilebilir ve uygulanabilir” dedi.
İran Dini Önderi Ayetullah Ali Hamaney ise bugün katıldığı İran-Irak Savaşı anma etkinliğinde, İranlılara Batılı güçlerin aldatmacasına düşmemeleri konusunda ihtarda bulunurken, Mahsa Amini’nin hayatını kaybetmesi ve olayın akabinde ülkede devam eden protestolara ait ise açıklama yapmadı.
Tahran’da 13 Eylül’de ahlak polisi olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan Amini, 16 Eylül’de hayatını kaybetmişti. Tahran Emniyet Müdürlüğü’nden olaya ait yapılan açıklamada, Amini’nin kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği ve kendisine yönelik rastgele bir fiziki temasın olmadığı belirtilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.