İspanya’da Müslümanlar Türk-İslam kültürünü sürdürüyor

İspanya’nın Endülüs bölgesinde yer alan Sevilya’da müslümanlar Türk-İslam kültürünü örnek gösteriyorlar.

2004 yılından bu yana faaliyet gösteren Sevilya Cami Vakfının başkanlığını yürüten İbrahim Hernandez, söyledi.

Kendilerini Türk-İslam kültürüne yakın görüyorlar

Hernandez, AA muhabirine, dünyadaki İslam kültürleri ortasında kendilerini en yakın olarak Türk İslam kültürünü gördüklerini söz etti.

Hernandez, “Biz burada Türk İslam kültüründen öğrendiklerimizi kullanmaya çalışıyoruz. Doğal ki birebir biçimde Arap, Endonezya ya da Malezya kültürlerinde de faydalanıyoruz. Umarım bir gün Avrupa İslam kültürü de olur.” dedi.

İspanya’da İslam’ın yanlış anlatıldığını, tarihin çarpıtılarak öğretildiğini kaydeden Hernandez, şunları belirtti:

“Müslümanlar burada tarih için büyük bir kültür, medeniyet inşa etti”

“Bize bu vakte kadar daima ‘Müslümanlar buraya gelip 800 yıl (Endülüs İslam periyodu 711-1492) kaldılar, daha sonra onları buradan attık.’ biçiminde anlattılar. Gerçek bu türlü değil. Müslümanlar burada tarih için büyük bir kültür, medeniyet inşa etti. Çok fazla olumlu eserler, izler bıraktı. Bugün bile bunlardan yararlanıyoruz. İspanyol olarak bizim Müslüman tarihimizden gurur duymamız gerekiyor. Bunu yabancı bir şey üzere göremeyiz.” diye konuştu.

İberya Yarımadası’nda bilhassa son yıllarda (salgın periyodu dışında) Müslümanların ortak çalışmalarının, seminerlerinin, toplumsal ve kültürel etkinliklerinin arttığına işaret eden Hernandez, şöyle devam etti:

“Bu teşebbüsler aslında kendi tarihimizle uzlaşmadır. İslam, Endülüs’te, insanların kendisinden gizlemek istediği değil, mahallî bir din, bir kültür olarak görülmeli. İslam, Endülüs’e süreksiz olarak gelip giden bir din değil. İslam’ın buraya kalıcı olmak, toplumsal yaşama katkıda bulunmak için geldiğini anlatmaya çalışıyoruz. Bütün uğraşımız bu. Ancak bu dünden bugüne olacak bir şey değil.”

“Türk modelini Sevilya’da yapmak istiyoruz”

Bir periyot Sevilya’da forma giyen eski futbolcu Frederick Kanoute’nin yardımıyla satın alınan bir daireyi şu anda cami ve vakıf olarak kullandıklarını, en büyük maksatlarının Sevilya’da bir İslam Kültür Merkezi açmak olduğunu anlatan Hernandez, “Sevilya’da yapmak istediğimiz aslında tam olarak Türk modeli, yani imaret. Yalnızca cami değil tıpkı vakitte Müslümanlar için toplumsal bir hizmet, eğitim, çalışma, araştırma alanı kurmak istiyoruz. Yalnızca Müslümanlara değil, herkese açık, İslam’ı tanıtıcı, öğretici bir alan.” açıklamasında bulundu.

Sevilya Cami Vakfı Lideri Hernandez, , “Granada’daki Ulu Cami’nin yerinin alınıp inşa edilmesi 23 yıl sürdü. Umarım biz bu kadar beklemeyiz ancak koşullar muhakkak. Biz çalışmaya ve projemize inanmaya devam edeceğiz. Şu anda alçak istekli bir formda Müslümanların gereksinimlerine hizmet etmeye, İslam’ın ideolojisini ve kültürünü anlatmaya çalışıyoruz. Sevilya’da yapmak istediğimiz projelere ve tutkumuza inanan herkese açığız.” dedi.

4 jenerasyondur Müslüman İspanyollar olarak yaşıyorlar

Hristiyanlıktan Müslümanlığa geçen bir anne-babanın oğlu olduğunu da aktaran Hernandez, “Dedelerim Hristiyan, anneannem Faslı bir Müslümandı. Bu ortam doğal olarak kültürler ortası diyaloğu ve kültürel zenginliği de beraberinde getirdi. Anneannem, annem, ben ve artık çocuklarım 4 kuşak burada Müslüman İspanyollar olarak yaşıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Hernandez, Sevilya’da İslam’a yakınlaşan, kelimeişehadet getirerek Müslüman olanların sayısında her geçen gün artış görüldüğünü vurgulayarak “Bu, benim için de şaşırtan. İslam’a yakınlaşan insanları daha çok görmek benim için inanılmaz bir şey. Ailemin bana verdiği Müslüman olma ikramını bir daha yaşatan bir his. Tıpkı vakitte insanlara daha fazla İslam’ı anlatmamız, Müslüman toplumunun yanında yer almalarını sağlamak için bize güç veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Related Posts

Ukrayna’dan gelen birinci Türk gemisi Zonguldak’ta

Türkiye’nin Ukrayna-Rusya savaşında barış uğraşları, patlak veren besin krizine tahlil arayışlarında da kendini gösterdi. Türkiye’nin ortaya …

Mehmet Ali Erbil isyan etti: 2 dakikada 1.300 TL

Sunucu Mehmet Ali Erbil, telefonla bağlandığı canlı yayında muayene için verdiği paraya isyan etti. Erbil, “Allah kimseyi özel hastaneye …

Jese Rodrigues, Ankaragücü’nde

Spor Toto Muhteşem Lig’in yeni takımlarından Ankaragücü transfer çalışmalarını sürdürüyor. Ankara takımı toplumsal medya hesabından yaptığı …

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplanıyor! Masada 3 farklı zam formülü var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazartesi günü gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası milyonlarca asgari ücretlinin beklediği müjdeyi verdi. Asgari …

İsmail Saymaz: İsmailağa cemaatinde post hengamesi başladı

İsmailağa cemaati başkanı Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesinde oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu, cenaze namazını kıldırmadan evvel “En çok sorulan …

O görüntüye kimse anlam veremedi

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde yaşanan sel felaketini haber yapmaya giden Youtube yayıncısı Adem Metan gündem oldu. Üzerine yağmurluk yerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.