Maymun çiçeği virüsü üç ülkede daha görüldü

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Çek Cumhuriyeti ve Slovenya’da birinci sefer maymun çiçeği virüsüne bağlı hadiseler tespit edildi.

Daha evvel Avrupa, Avustralya ve Amerika kıtalarında toplamda 18 ülke de daha olaylar bildirilmişti.

Bu sayının daha da artması beklenirken, uzmanlar virüsün genel nüfusa yayılma riskinin düşük olduğunu söylüyor.

Kızarıklık ve yüksek ateş üzere semptomların görüldüğü enfeksiyonlar genel olarak hafif seyrediyor.

BAE’deki sıhhat yetkilileri tedavi altına alınan hastanın bir müddet evvel Afrika’nın batısına seyahat ettiğini duyurdu.

Yetkililer, rastgele bir salgınla uğraş için büsbütün hazır olduklarını belirtti ve hastalığı tespit etmek ismine erken nezaret protokollerinin yürürlüğe sokulduğunu duyurdu.

Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran (WHO), hakikat müdahale ile virüsün denetim altına alınması mümkün.

WHO’nun Global Bulaşıcı Tehlikelere Hazırlık Yöneticisi Sylvie Briand, Salı günü katıldığı bir konferansta ülkelere virüsün düzeyini ve nereye yanlışsız gittiğini anlamak ismine nezaretin artırılması daveti yaptı.

Salgınların olağan olmayabileceğine değinen Briand, “Ancak denetim edilebilir” dedi.

Şu ana kadar Afrika dışında 237 maymun çiçeği hadisesi bildirildi. Dünya çapında sıhhat yetkilileri virüsün denetim altına almak ismine planlarını da açıklamaya devam ediyor.

Almanya, çiçek hastalığı tedavisi için kullanılan fakat maymun çiçeği virüsüne karşı da faal olan Imvanex aşısı için 400 bin dozluk bir sipariş verdiğini açıkladı.

Sıhhat yetkilileri, temasın akabinde dört gün içerisinde aşı yapılmasını tavsiye ediyor. Bunun gerekmesi durumunda 14 güne de çıkabileceği belirtildi.

İngiltere’de Salı günü 14 hadise daha bildirildi. Birleşik Krallık’taki toplam hadise sayısı bununla birlikte 71’e yükseldi.

Maymun çiçeği virüsü çoklukla Orta ve Batı Afrika’ya yapılan seyahatlerle ilişkilendiriliyor. Fakat kimi hadiselerde ise seyahat teması görülmüyor.

Beşerler ortasında basitçe yayılmayan virüs, şu yollarla yayılabiliyor:

  • Maymun çiçeği döküntüsü olan biri tarafından kullanılan giysilere, çarşaflara yahut havlulara dokunmak,
  • Döküntülere ya da kabuklarına dokunmak,
  • Enfekte bir kişinin öksürmesine yahut hapşırmasına maruz kalmak.

Virüsün enfekte olması durumunda birinci semptomların görülmesi beş ile 21 gün ortasında sürüyor.

Belirtiler ortasında ateş, baş ağrısı, kas ağrıları, sırt ağrısı, lenf benzlerinin şişmesi, titreme ve halsizlik var.

Related Posts

Ukrayna’dan gelen birinci Türk gemisi Zonguldak’ta

Türkiye’nin Ukrayna-Rusya savaşında barış uğraşları, patlak veren besin krizine tahlil arayışlarında da kendini gösterdi. Türkiye’nin ortaya …

Mehmet Ali Erbil isyan etti: 2 dakikada 1.300 TL

Sunucu Mehmet Ali Erbil, telefonla bağlandığı canlı yayında muayene için verdiği paraya isyan etti. Erbil, “Allah kimseyi özel hastaneye …

Jese Rodrigues, Ankaragücü’nde

Spor Toto Muhteşem Lig’in yeni takımlarından Ankaragücü transfer çalışmalarını sürdürüyor. Ankara takımı toplumsal medya hesabından yaptığı …

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplanıyor! Masada 3 farklı zam formülü var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazartesi günü gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası milyonlarca asgari ücretlinin beklediği müjdeyi verdi. Asgari …

İsmail Saymaz: İsmailağa cemaatinde post hengamesi başladı

İsmailağa cemaati başkanı Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesinde oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu, cenaze namazını kıldırmadan evvel “En çok sorulan …

O görüntüye kimse anlam veremedi

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde yaşanan sel felaketini haber yapmaya giden Youtube yayıncısı Adem Metan gündem oldu. Üzerine yağmurluk yerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.