Maymun çiçeği virüsüyle ilgili komplo teorileri neler?

Süratle yayılan maymun çiçeği virüsünün görüldüğü ülke sayısı 20’yi aşarken yeni salgınla ilgili komplo teorileri de gündeme gelmeye başladı. Uzmanlar ise temelsiz argümanlara karşı ikazlarda bulunuyor.

Covid-19 pandemisinde olduğu üzere maymun çiçeği virüsü salgınında da birçok komplo teorisi ve yanlış bilgi toplumsal medyada tartışma yaratıyor. En fazla lisana getirilen komplo teorisi, maymun çiçeği virüsünün “insan yapımı” olduğu ve laboratuvarda üretildiği argümanı oldu.

Newsweek mecmuasının haberine nazaran ABD’li çok sağcı aktivist Chuck Callesto, Twitter’da, maymun çiçeği virüsünün Covid-19’un da birinci görüldüğü yer olan Çin’in Vuhan kentinde bir laboratuvardan sızdığı tezini ortaya attı. Callesto’nun “Vuhan Laboratuvarı geçen yıl maymun çiçeği üzerine çalışıyordu” tweet’i kısa müddette toplumsal medyada yayılırken virüsün tıpkı Covid-19 üzere bu laboratuvardan sızmış olabileceği argümanı büyük ses getirdi.

“UKRAYNA’DAN SIZDIRILDI” SAVI

Bir öteki tez da, maymun çiçeği virüsünün modifiye edilmiş bir versiyonunun Rus işgali altındaki Ukrayna’da bulunan bir laboratuvardan sızdırıldığı tarafında. Bu sızıntının gerisinde terör örgütleri olabileceği tezi da lisana getiriliyor.

Uzmanlar, bu tezlerin tümüyle temelsiz olduğuna dikkat çekiyor. Glasgow Üniversitesi’nden David Robertson, laboratuvar sızıntısı teorisinin hiçbir gerçek bulguya dayanmadığını belirtti. Covid-19’un laboratuvardan sızdığı savının da kanıtlanmadığını hatırlatan Robertson, “Tüm bunlar spekülasyon. Maymun çiçeği virüsünün geçmişteki bir salgınla irtibatlı olduğu çok açık” dedi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ, EŞCİNSEL HASTALIĞI MI?

Hastalığın daha çok eşcinseller ortasında görülmesi de tartışmaları alevlendirmişti. Dünya Sıhhat Örgütü, maymun çiçeğinin sav edildiği üzere yalnızca eşcinsellerde görülen bir hastalık olmadığını vurgulamıştı.

Uzmanlar, “Maymun çiçeği bir eşcinsel hastalığıdır” savının gerçeği yansıtmadığını ve yakın temas halinde virüsün herkese bulaşabileceğini söz ediyor.

ÖLÜMCÜL OLABİLİR

Birinci olarak 1970’lerde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde insanlarda görülen virüs, son 10 yılda Afrika’nın batısında büyük artış gösterdi. Hastalık, yüzde ve bedenin geri kalanında deri döküntüleriyle kendini gösteriyor, ayrıyeten ateş ve baş ağrısı üzere semptomlara neden oluyor.

Çiçek hastalığı ile tıpkı virüs ailesinden gelen maymun çiçeği virüsü, daha az ölümcül olsa da iki tipinden biri olan Kongo varyantında mevt oranı yüzde 10’u bulabiliyor.

Related Posts

Döviz kuru sıhhati da vurdu, hastanelerde materyal bulunamıyor

Döviz kurundaki artış nedeniyle yurtdışından getirilen tıbbi eserlerin fiyatı her geçen gün artıyor. Artan döviz kurlarından ötürü birçok …

Bebek, Galata, cinsellik, şiddet: ‘Biri kendini yakıyorsa, toplum da aslında kendini yakıyor’

İstanbul Bebek sahilinde iki kişinin alenen cinsel ilişkiye girmesi, bir bankın üzerinde bir kişinin çırılçıplak güneşlenmesi, önce Avcılar’da …

EŞ ZAMANLI AMELİYATLA MEME KANSERİNİ YENİP, ESTETİK OLUYORLAR

TRABZON’da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu, “Hasta …

İstanbul Bilgi ile sanata doyacaksınız

İstanbul Bilgi Üniversitesi 1-9 Haziran’da iki şenliğe mesken sahipliği yapacak. Bunlardan birincisi 1-7 Haziran’da İrtibat Fakültesi …

İngiltere’de konutta beslenen hayvanlarla ilgili maymun çiçeği uyarısı

İngiltere’de 106 kişi maymun çiçeği virüsü tespit edildi. Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA), ülkede oluşan tabloya ve konutta …

10 yıldır idrar yapamayan hasta SNM yöntemiyle tedavi edildi

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersagun Karagüzel ve Samsun 19 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.