Maymunlar Cehennemi Savaş sineması konusu nedir? Maymunlar Cehennemi Savaş oyuncuları kimler?

Maymunlar Cehennemi Savaş (Özgün ismi; War for the Planet of the Apes), Matt Reeves‘in yönettiği ve Mark Bomback ile Reeves tarafından yazılmış olan bir Amerikan bilimkurgu sinemasıdır. 2014 imali olan Maymunlar Cehennemi Şafak Vakti sinemasının devamı ve serisinin üçüncü sinemasıdır. Sinemada yer alan oyuncular; Andy Serkis, Woody Harrelson, Steve Zahn, Amiah Miller, Karin Konoval ve Terry Notary’i yer alıyor. Çekimler 14 Ekim 2015’te Vancouver’da başladı.

Film 14 Temmuz 2017’de Amerika Birleşik Devletleri’nde ve tüm Ülkelerde yayınlandı.

MAYMUNLAR CEHENNEMİ SAVAŞ KONUSU NEDİR?

2031’de, Koba ve maymunların San Francisco’da hayatta kalanlara saldırmasından iki yıl sonra, Caesar ve akıllı maymunlar kabilesi, acımasız bir albay tarafından yönetilen Alpha-Omega olarak bilinen bir Özel Kuvvetler kümesine karşı direnmek zorunda kalır. Alpha-Omega, aşağılayıcı bir biçimde “eşekler” olarak isimlendirilen Koba’ya sadık maymunları kullanır.

Bir Alpha-Omega müfrezesi bir maymun karakoluna saldırır, lakin başarısız olur ve Preacher ve Red isimli bir “eşek” de dahil olmak üzere kimi askerler yakalanır. Sezar, albaya maymunların yabanî olmadığını göstermeyi umarak insanları hür bırakır; Red, Winter isimli albino gorili yaralayarak kaçar.

Sezar’ın en büyük oğlu Blue Eyes ve arkadaşı Rocket uzun bir seyahatten döner. Blue Eyes, maymunlar için ülkü bir yer bulduklarını bildirir. Geceleri, albay, maymunların konutuna sızmak için bir takıma liderlik eder ve Sezar’la karıştırdıktan sonra Sezar’ın karısı Cornelia ve Mavi Gözlü’yü öldürür. Maymunlar, kendilerini albaya ihanet ettiğine ve Red’in gitmesine taammüden müsaade verdiğine inandıkları Winter’ı bulamaz.

Kabile inançlı bir seyahate çıkmak için toplanırken, Sezar en küçük oğlu Cornelius’u Mavi Göz’ün karısına bırakır ve öbürleri için bir yem olarak hizmet etmek üzere yola çıkar. Şempanze Roket, orangutan Maurice ve goril Luca eşliğinde ıssız bir köye girerler ve orada bir asker bulurlar. Sezar onu nefsi müdafaa için öldürdükten sonra, askerin Maurice’in arkadaş olduğu dilsiz bir kız olan kızını ona bir bez bebek verirken bulurlar.

Artık bir “eşek” olan Winter’ı bir Alpha-Omega kampında bulurlar. Winter, Albay’ın ayrıldığını ve yardım çağırmaya çalıştığını bildirir, lakin öteki maymunlar Winter’ı dizginler ve Sezar ezkaza onu boğar. Alfa-Omega kuvvetini takip eden maymunlar, askerlerin vurulduğunu ve mevte terk edildiğini keşfeder. Ölmekte olan bir askeri incelemeleri, onun da kız üzere dilsiz olduğunu ortaya çıkarır.

Caesar’ın kümesi, atlarından birini çalan kukuletalı bir figürün peşine düşer ve onun Bad Ape isminde diğer bir zeki şempanze olduğunu öğrenince şaşırır; Caesar ve Maurice, Bad Ape’in varlığının, dünyanın öbür yerlerinde onlar üzere öbür maymunlar olduğu manasına gelip gelemeyeceği konusunda spekülasyon yapıyorlar. Bad Ape, Alpha-Omega’nın nerede konuşlandığını biliyor. Pozisyon, dağlarda cephaneliği olan bir karantina tesisi olduğunu kanıtlıyor. Daha yakından bakmaya çalışan Luca öldürülür ve Sezar yakalanır. Caesar, Alpha-Omega’nın tüm kabilesini ele geçirdiğini ve onları bir savunma duvarı inşa etmeye zorladığını öğrenir. Albay onu öteki maymunlarla çalışmaya zorlar, lakin Sezar onlara çalışmayı bırakmaları için ilham verir.

Sezar, Albay’ın, haydutluk yaptığı için kendisine karşı olan kalan Birleşik Devletler ordusunu savuşturmak için tesise barikat kurduğu sonucuna varıyor. Albay, Simian Gribinin mutasyona uğradığını ve insan taşıyıcıların daha sonra dilsiz hale geldiğini ve intikal ettiğini ve kendi oğlu da dahil olmak üzere öbür insanlara bulaşmadan evvel tüm taşıyıcıları öldürmeyi seçtiğini açıklıyor. Başka maymunları çalışmaya zorlamak için Sezar’a açlıktan azap yaptı. Maurice tarafından Nova isimli dilsiz kız, Sezar’a yemek, su ve bebeğini vermek için tesise gizlice girer. Dikkati Nova’dan öteki tarafa çekmek için Rocket, Red tarafından yakalanmasına müsaade verir. Sonraki gün, Albay bebeği keşfeder ve ona el koyar.

Caesar ve Rocket, maymunları tesisten çıkan bir yeraltı tüneline muvaffakiyetle kurtarır. Sezar, Albay’la yüzleşmek için geride kalır, lakin tesis ordu tarafından akına uğrar. Albay’ın Nova’nın bebeğiyle teması sonucu virüs bulaştığını fark eden Caesar, onun intihar etmesini izler.

Kaçan maymunlar çapraz ateşte kalır. Sezar, Alpha-Omega güçlerini geriden almak için büyük bir yakıt deposunu havaya uçurmaya çalışır, fakat Preacher tarafından vurulur. Red’in fikrini değiştirerek Preacher’ı öldürür, fakat çabucak öbür bir asker tarafından öldürülür. Sezar, tankı havaya uçurur ve istemeden Alpha-Omega’yı ve orduyu öldüren bir çığı tetikler. Nova’yı taşıyan maymunlar, yakındaki ağaçlara tırmanarak hayatta kalırlar.

Maymunlar bir çölü geçer ve bildirilen vahaya ulaşır. Başkaları kutlama yaparken, Maurice Sezar’ın ölümcül yarasını keşfeder. Sezar ölmeden birkaç dakika evvel Cornelius’a babasının kim olduğunu ve maymunlar için ne yaptığını söylemeye kelam verir.

OYUNCULAR

Maymunlar

* Andy Serkis – Caesar

* Steve Zahn – “Bad Apea

* Karin Konoval – Maurice

* Terry Notary – Rocket

* Ty Olsson – Red

* Michael Adamthwaite – Luca

* Toby Kebbell – Koba

* Judy Greer – Cornelia

* Max Lloyd-Jones – Blue Eyes

* Aleks Paunovic – Winter

* Alessandro Juliani – Spear

* Sara Canning – Lake

* Devyn Dalton – Cornelius

İnsanlar

* Woody Harrelson – The Colonel

* Amiah Miller – Nova

* Gabriel Chavarria – Preacher

Related Posts

Serdar Ortaç’tan müzik yasağını eleştirenlere reaksiyon

Pandemi kısıtlamaları kapsamında 00.00’dan sonrası için uygulanan müzik yasağı, koronavirüsün tesirini kaybetmesiyle saat 01.00’a çekilmişti …

Acıgöl’de flamingo şöleni

Afyonkarahisar’ın Başmakçı ilçesindeki Acıgöl’de görüntülenen flamingolar görsel şölen oluşturdu. Acıgöl, ilkbahar ve yazın onlarca kuş …

Ünlü Hollywood yıldızı Robert De Niro İstanbul’da

Hollywood yıldızı ünlü oyuncu Robert De Niro ortağı olduğu Şişli’de bir otelde bulunan Japon restoranı Nobu’yu ziyaret etmek ve ortaklarıyla …

U2 solisti Bono: Varlığını yıllar sonra öğrendiğim bir erkek kardeşim var!

U2 grubunun solisti İrlandalı şarkıcı Bono, yıllardır varlığından haberi olmadığı bir erkek kardeşi olduğunu söyledi. BBC Radyo’ya konuşan …

Seda Tosun kimdir, kaç yaşında, hangi sinemalarda oynadı? Seda Tosun kim ile evlendi? Seda Tosun’un eski eşi kim?

1990 yılında İstanbul’da doğan Seda Tosun, Aydın Üniversitesi oyunculuk kısmından mezun oldu. 2008 yılı Miss Turkey finalistlerinden oldu. Balayı …

Yatırımı gayrimenkule

Reklam için markayla yaklaşık 17 milyon TL’ye el sıkıştığı iddia edilen şarkıcının, Cihangir ve çevresinden ev bakmaya başladığı öğrenildi. Aynı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.