Mehmet Nuri Ersoy, turizmde yeni amaçları paylaştı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) faaliyetlerini ve turizmde 2022 yılının birinci yarısını, TGA Genel Müdürlük Binası’nda düzenlenen basın toplantısında kıymetlendirdi.

Toplantıda basın mensuplarına hitaben bir sunum gerçekleştiren Ersoy, Türkiye’nin her vakit global krizlere hazırlıklı hale gelerek bağışıklık kazanması gerektiğine değinerek, bu bağışıklığı kazanmanın en büyük aşısının, pazar çeşitliliğini sağlayabilmek olduğunu tabir etti.

Ersoy, pazar çeşitliliğini sağlamanın da en kıymetli yollarından birinin tanıtım olduğuna işaret ederek, “Ne kadar çok ülkede ağır tanıtım yapılırsa o kadar çok bilinirliğiniz ve eser çeşitliliğiniz artar. 2018 yılında misyona geldiğimizde bir strateji açıklamıştık. Orada ‘hep devletten’ değil, ‘devletle beraber’ stratejisine geçiyoruz. Yani kesim olarak her şeyi devletten beklemeyeceğiz, devletle birlikte işin içerisinde olarak daha kuvvetli ve tesirli yapılar oluşturarak daha süratli sonuçlar alacağız. İşte bu stratejinin sonucunda TGA oluştu.” dedi.

“Dünyada turizm geliştirme ajansları krizlerden sonra kurulmuştur”

Turizm geliştirme ajanslarının dünyadaki emsallerine ve kuruluş tarihlerine bakıldığında çoğunlukla krizlerden sonra ortaya çıktıklarına dikkati çeken Bakan Ersoy, “TGA’ların dünyada hangi ülkelerde olduğunda bakıldığında ya en çok turizmde pasta hissesine sahip olanları ya da hak ettiğinden fazlasını alan ülkeler olduğunu görüyorsunuz. Birinci olarak Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İtalya’da bizden 100 yıl evvel kuruluyor. Sonra Almanya’da, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulmuş. Yani krizlerden sonra turizmi iktisadına kazandırarak gelir elde etmek isteyen ülkeler TGA gibisi yapılar kurmuşlar.” diye konuştu.

Ersoy, TGA’nın 15 kişilik idare şurasından oluştuğuna işaret ederek, kurumun yapısını şöyle açıkladı:

“Bu 15 kişilik koltuktan yalnızca 3 tanesi devlet tarafından oluşuyor, Kültür ve Turizm Bakanı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı ve•Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü. Geri kalan kontenjan ise Türk Hava Yolları İdare Heyeti Lideri, Havalimanı ve Terminal İşletmesi Temsilcisi, Marmara Bölge Temsilcisi’nden 2 kişi, Akdeniz Bölge Temsilcisi’nden 2 kişi, Ege Bölge Temsilcisi, Karadeniz Bölge Temsilcisi,•İç Anadolu Bölge Temsilcisi,•Doğu Anadolu Bölge Temsilcisi,•Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi ve•Seyahat Acentaları Temsilcileri’nden oluşuyor. Doğal üyelerin dışındaki herkes seçimle geliyor. Hatta yeni yasal düzenlemeyle devlet yapısını daha da geriye çekerek özel bölüm yapısını kuvvetlendireceğiz. 5 kişilik İcra Heyeti’nde ise Bakan Yardımcı ve Tanıtma Genel Müdürü ile Marmara, Akdeniz ve Ege Bölge Temsilcileri bulunuyor. Son olarak 8 kişilik müracaat konseyinde ise TOBB, TÜRSAB,•TÜROFED,•TÜROB,•TTYD,•TÜRYİD,•Belediyeler Birliği Temsilcisi ile en fazla üyesi olan•Otel Yöneticileri Derneği Temsilcileri yer alıyor.”

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın devletin bürokratik yapısının oluşturduğu hantallıktan kurtulduğuna değinen Ersoy, muvaffakiyetinin gelişmelerin anlık takibi, süratli ve esnek karar alabilmesi, dal ve devlet birlikteliği, profesyonel grup ile bağımsız yapısından kaynaklandığını vurguladı.

Bakan Ersoy, TGA’nın stratejisini ise THY’nin uçtuğu tüm destinasyonları pazar olarak konumlandırarak pazar çeşitliliği yaratmak, destinasyon ve tema markalarıyla eser çeşitliliği yaratmak, turizmi 81 ile yaymak, krizlere her vakit hazırlıklı olmak, turist sayısını artırmak ve ortalama gecelik harcama fiyatını artırmak formunda açıkladı.

TGA’nın yurt dışı irtibat faaliyetlerinden de bahseden Ersoy, “2021 yılında 190 reklam sinemasıyla, 23 ülke ulusal televizyonlarda yüksek geri dönüş yakaladık. Dijitalde 97 ülkede 14,2 milyar gösterim gerçekleştirdik. Basılı yayınlarda ise 9 ülkede 32 mecrada yer aldık.” dedi.

“TGA’nın 2022 yılında yaklaşık 140 milyon dolar bütçesi var”

Ersoy, 2022 yılı için 42 milyon turist ve 35 milyar dolar gelir maksatlarını güncellediklerini aktararak, “Artık kriz devirlerinde Türkiye maksatlarını aşağı taraflı revize etmeyecek tam aksine üst gitmek için çalışacağız. Yeni yıl sonu gayemizi, bütün bu yaptığımız çalışmalar sonunda ziyaretçi sayısında 42 milyonu 47 milyona, 35 milyar dolar gelir amacımızı de 37 milyar dolara yükselttik. Burada dikkat edilmesi gereken değerli nokta tüm bu sayılar avro/dolar paritesindeki olumsuz değişime karşın bu sayıları yakalamış olmak memnunluk verici, zira gelirlerimiz avro datalarımız dolar cinsinden bunu unutmamak gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

TGA’nın 2021 yılındaki yaklaşık gelirinin 110 milyon dolarlık tanıtım bütçesi kullandığını belirten Ersoy, “TGA’nın bu yılki gelirinin yaklaşık 140 milyon dolar civarı olacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Ersoy, bu yıl turizm gelirleri bakımından Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki rekorun kırılacağının altını çizerek, “Ne Türkiye eski Türkiye, ne bölüm eski bölüm ne de bakanlık eski bakanlık. Artık biz hiç bir mazerete münasebete sığınmıyoruz. Gerekli yapıları oluşturduk, krizlerle uğraş edecek alt yapımızı oluşturduk, dalımız de buna adapte oldu. Pürüzlerle nasıl baş edeceğimiz biliyoruz.” dedi.

AA’nın aktardığına nazaran Bakan Ersoy’a sunum sırasında, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Timuçin Güler ve TGA Genel Müdür Yalçın Lokmanhekim eşlik etti.

Related Posts

Söke’deki yangın denetim altına alındı

Yangın, Konak Mahallesi Dostluk Sokak üzerinde bulunan otluk alanda akşam saatlerinde meydana geldi. Edinilen bilgiye nazaran, otluk alanda …

ABD’den Ukrayna’ya 89 milyon dolarlık yardım

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Bakanlık, Ukrayna Hükümetine, Rusya’nın acımasız savaşının yarattığı patlayıcı …

Serena Williams emekli oluyor

Kariyerinde 23 grand slam şampiyonluğu bulunan dünyaca ünlü ABD’li tenisçi Serena Williams, sezonun son grand slam turnuvası ABD Açık’ın ardından …

ÖSYM, KPSS imtihan merkezi güncelleme tarihini açıkladı

31 Temmuz’da gerçekleştirilen 2022-KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri imtihanları, birtakım soruların birebir aynı olmasının …

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Abdülhamid Han’ı Yörükler-1 kuyusuna göndereceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başlıkları;Sondaj gemimiz güç vizyonumuzun göstergesi.4 sondaj, 2 sismik araştırma …

Ekonomist Alaattin Aktaş’tan kritik dolar kuru kestirimi: ‘Bundan kaçış yok’

Dünya gazetesi müellifi Alaattin Aktaş, “Enflasyonu dolar mı tetikliyor, doları enflasyon mu?” başlıklı yazısında dolar kuruna ait dikkat çeken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.