Psikolog Aileye Anlatır Mı?

Psikolog  her daim danışanı ile arasındaki konuşmaları gizli tutmaktadır bazı istisna durumlar haricinde anlatılanlar kimseye anlatılmaz. Gizlilik, psikologların etiklerinde saygı duydukları bir konudur. Terapist, tedaviye gelen kişilerin bilgilerinin tedavi odasından çıkacağından endişe etmemeleri gerektiğini bilir, böylece mahremiyetleri hakkında özgürce konuşabilir, kendileri hakkında bilgi verebilir ve konuşmak istedikleri her şeyi güvenle konuşabilirler. Söylenenler hastayla psikolog arasında kalır. Online terapi ve ruh sağlığı kayıtları mahremiyet göz önünde bulundurulacaktır. İlk görüşmede terapist bireye gizlilik politikalarını ve kişisel bilgileri nasıl koruyacaklarını açıklayacak veya yazılı bir form verecektir.

Hangi Durumlarda Danışan İzni Olmadan Bilgi Paylaşılır?

Bazı durumlarda vardır ki psikologların danışanın izni olmadan bilgi paylaşması gerekir. Bu durumlar mevcut olduğunda psikologlar hastanın iyiliği için bilgi paylaşmak durumunda kalabilmektedir.

  1. Eğer ki danışanın anlattıkları toplumun genelini ilgilendiriyorsa veya danışanın hayati tehlikesi varsa,
  2. Ev içi şiddet ve istismar söz konusu ise ki konusu suç teşkil eden durumlarda ilgili yerlere bilgi verilmesi gerekmektedir,
  3. Mahkeme kararı var ise bu gibi durumlar bilgi paylaşımı gerektirmektedir.

Bunun sebebi ise psikolog kişinin toplumu, danışanı ciddi zararlardan korumak istemesidir. Gizlilik, hasta veya müşteri olarak bireyin hakkıdır. Arkadaşlarınıza veya ailenize bir psikolog gördüğünüzü söylemeyi seçerseniz, bunu yapmakta özgürsünüz. Ne kadar bilgi paylaşmaya karar verdiğiniz size kalmış. Psikologlar, başkalarıyla paylaşmayı seçtiğiniz bilgilerden bağımsız olarak gizliliğinizi korumakla etik olarak yükümlüdürler. Online psikolog kayıtları sadece kendi izlemektedir.

Örneğin, psikologlar, talebi müşteri başlatmış olsa bile, genellikle sosyal medya sitelerinde müşterileriyle bağlantı kurmaz. Bazen psikologlar endişelerinizi veya davranışlarınızı hayatınızdaki diğer insanlarla tartışmayı yararlı bulurlar. Örneğin bir psikolog, evinizde neler olup bittiğini daha iyi anlamak için eşinizle görüşmek isteyebilir. Bir çocuk okulda sorun yaşıyorsa, psikolog çocuğun öğretmenleriyle görüşmek isteyebilir. Ancak başkalarını dahil edip etmemek tamamen size kalmış. Psikologlar genellikle sizin yazılı onayınız olmadan başka kimseyle iletişim kuramazlar. Gizlilik veya bir psikoloğun yasal olarak hangi bilgileri ifşa etmesi gerektiği konusunda belirli endişeleriniz varsa, bunu psikoloğunuzla görüşün. Haklarınızı anlamanıza yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Gizlilik içerisinde sizde psikoloji testleri yaptırabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.