Rusya’da bir zaman kapandı: İşte McDonald’s dükkanlarının yeni sahibi

Global fast food devi McDonald’s, Rusya’daki tüm restoranlarını iş insanı Alexander Govor’a satmak için mutabakata vardı. Govor dükkanları yeni bir isim altında işletecek.

McDonald’s dün yaptığı açıklamada, Sibirya’da 25 McDonald’s restoranı için lisansı bulunan Alexander Govor’un ülke çapındaki 850 McDonald’s restoranını satın almayı ve farklı markalar altında işletmeyi kabul ettiğini söyledi. Şirket, şubelerin ne kadara satıldığını açıklamadı.

2015 yılından bu yana lisans sahibi olan Govor, McDonald’s’ın 62 bin Rus çalışanını en az iki yıl boyunca muadil şartlarda tutmayı, tedarikçilere, konut sahiplerine ve kamu hizmetlerine olan mevcut yükümlülüklerini finanse etmeyi kabul etti.

MC DONALD’S’A MALİYETİ BÜYÜK

Fast food şirketi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde mart ayında Rusya genelinde yüzlerce satış noktasını süreksiz olarak kapatmış, sonrasında ülkeden büsbütün çıkma kararı almıştı. Bu kararın şirkete aylık 55 milyon dolara mâl olduğu varsayım ediliyor.

Geçen yıl, Rusya operasyonları şirketin toplam yıllık satışlarının yüzde 9’una denk gelmiş ve global operasyona yaklaşık 2 milyar dolara katkıda bulunmuştu.

McDonald’s, satışın düzenleyici onayına tabi olduğunu fakat birkaç hafta içinde onay beklendiğini belirtti.

ALEXANDER GOVOR KİMDİR?

Sibirya’da 25 McDonald’s restoranı işleten ve 2015’ten beri fast-food zincirinin lisans sahibi olan Govor, birebir vakitte güç ve inşaat işi ile de ilgileniyor.

Govor, Sibirya’da bir petrol rafinerisinin sahibi de olan inşaat şirketi Neftekhimservis’in ortağı. İş beşerinin Sibirya’da otel, özel klinikler üzere projeleri olan diğer bir firmada idare şurası üyeliği de bulunuyor.

BİR EVRE KAPANIYOR

1990’da SSCB’nin başşehri Moskova’ya birinci McDonald’s şubesi açıldığında büyük bir sembol olarak görülmüş ve kapıda uzun kuyruklar oluşmuştu. Satışın düzenleyici onayı alması halinde, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından yalnızca aylar evvel ülkeye giren fast-food devi için bir periyodun sonu olacak.

Şirketin CEO’su Chris Kempczinski, pazartesi günü şirket sistemine gönderdiği bir mektupta, “Rusya’daki McDonald’s, glasnost (açıklık) kavramını somutlaştırdı ve o periyot büyük kıymet kazandı” dedi. Kempczinski, “Bazıları, on binlerce sıradan vatandaşı çalıştırmaya devam etmenin katiyetle yapılacak hakikat şey olduğunu sav edebilir. Lakin Ukrayna’daki savaşın yol açtığı insani krizi görmezden gelmek mümkün değil” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Benzine indirim geldi

Bugünden itibaren geçerli olmak üzere benzine 2 lira 13 kuruş, LPG’ye ise 1 lira 71 kuruş indirim geldi. İndirimin ardından benzinin litresi …

Çiftçinin klasik otomobil tutkusu

Ali Erkan, 1970 yılında Ulus’taki Yeni Sanayi’de çırak olarak işe başladı. O yıllarda Erkan’ın klasik arabalara ilgisi artmaya başladı. 1980’de …

Elektrik üretimi nisanda yıllık bazda azaldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun nisan ayına ait “Elektrik Piyasası Kesim Raporu”na nazaran, lisanslı elektrik üretiminin yüzde 35,1’i …

Lavanta bitkisinin geliri çok sarfiyatı yok

Gübreye, ilaçlamaya ve sulamaya muhtaçlık duymayan lavanta bitkisi, ülke ve dünya genelinde büyük ilgi gören bitkiler ortasında yer alıyor …

2 Bakanlık arasında Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Destek Programı protokolü imzalandı

Kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri yeniden hayata geçirmek için düzenlenen KOSGEB “Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Destek Programı’ protokolü …

Harran Üniversitesi kız yurdunu kiraya verecek

Harran Üniversitesi mülkiyetindeki Haliliye ilçesi Hamidiye mahallesinde bulunan Korkmaz binası, yüksek öğrenim kız yurdu olarak kullanılmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.