TOBB Lideri Hisarcıklıoğlu: ‘Kredi alınmıyor, alana da çok yüksek faiz uygulanıyor’

TOBB Lideri Hisarcıklıoğlu, ‘Finansmana Erişim İstişare Toplantısı’nda konuştu.

Hisarcıklıoğlu, 7 bölgede gerçek bölümü temsil eden oda, borsa ve kesim meclisleriyle bir ortada olduklarına dikkat çekerek, “Ekonomimizi büyütmeyi devam ettirebilmemiz için firmalarımızın uygun şartlarla finansmana erişimlerinin sağlanması gerekiyor. Lakin son devirde bu durum zorlaşmış, her vilayet ve ilçemizden bu istikamette gelen şikayetler artmıştır. En büyük ezayı da finansa en çok hassas olan, küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz yaşamıştır. Kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra kredi limitlerinin yetersiz kaldığı ve kullanımda ıstıraplar yaşandığı iletilmektedir. Firmalarımız bankalardan talep ettikleri kredileri alamıyorlar, alanlara ise çok yüksek faiz oranları uygulandığı görülüyor.

Ayrıca yaşanan yüksek enflasyon ve maliyet artışları nedeniyle yatırım ve işletme sermayesi için kredi muhtaçlığı, geçmiş devirlere nazaran çok artmıştır. İşletme sermayesi kredileri, bilhassa kobilerin faaliyetlerini sürdürebilmesi için kritik hale gelmiştir. Münasebetiyle artan işletme sermayesi muhtaçlığı da dikkate alınarak, krediye erişimin kolaylaştırılması gerekmektedir. Bankalarımızın da fonlama maliyetlerini de dikkate alarak, gerçek dalımıza uygun şartlarla kredi sağlamaya devam etmeleri beklenmektedir. Böylece gerçek kesimimiz, her türlü olumsuz şartları en az hasarla atlatarak yatırıma, üretime, ihracata ve istihdama azami katkıyı yapmaya devam edecektir” diye konuştu. 

“BİLİNÇLİ DAVRANMALARINI DİLEK EDİYORUZ”

Hisarcıklıoğlu, bilhassa pandemi periyodunda, kamu bankalarının gerçek dal açısından ne kadar kıymetli ve pahalı olduğunu gördüklerine vurgu yaparak, “3 kamu bankamız da en külfetli süreçlerde firmalarımızın yanında durdular, ayakta kalmaları için dayanak verdiler. 2018 ve 2019 yıllarında, onlarla birlikte Anadolu’nun pek çok kentinde ortak toplantılar düzenledik. Problemlerimizi ve taleplerimizi kendilerine direkt ilettik ve onlardan da daima yapan geri dönüşler aldık. Artık bu kritik periyotta de bankalarımızın hepsinden tıpkı yaklaşımı bekliyoruz. Hepimizin ülkemiz için fedakarca çalışması ve hareket etmesi gereken bir devirdeyiz. Bankalarımızdan da işin feda kısmını gerçek bölüme, kar kısmını kendilerine ayırmadan bu şuurla davranmalarını dilek ediyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.