Ünlü sosyal medya platformunun Afganistan kararı

Yeni otoriteyi eleştirecek herkesin canı tehlikede demektir. İşte bu durumun farkında olan ünlü sosyal medya platformu Clubhouse, kullanıcılarının can güvenliklerini korumak adına bir hamle yaptı.

Clubhouse’den gelen açıklamaya göre, bundan sonra Afganistan’da yayın yapacak olan kullanıcıların hesaplarından kişisel bilgileri kaldırıldı. Bu sayede kullanıcılar, söz konusu ülkede anonim bir şekilde fikir paylaşımında bulunabilecekler.

Bununla da yetinmeyen platform, afgan kullanıcıların biyografisini ve fotoğraflarını da sıfırladı. Ayrıca bu kullanıcıların arama sonuçlarında kolay bulunabilmelerinin de önünü kapadı. Bununla birlikte dileyen her Afgan kullanıcı bu özelliklerden muaf olabilecek ve eski standart ayarlarına geri dönebilecek. Yani her ne kadar Clubhouse kullanıcılarını korumayı amaçlasa da, kendini tehlikede görmeyen dileyen herkes, dünyanın geri kalan kesimlerinin tabi olduğu kurallarla uygulamayı kullanmaya devam edebilecek.

Son zamanlarda iyiden iyiye yaygınlaşan Clubhouse, kullanıcı sayısını da günden güne arttırmaya devam ediyor. Şimdilik hala bir furya gözüyle bakılan bu oluşumun Twitter, Facebook veya Instagram seviyesine gelip gelemeyeceği bir diğer ifade ile sosyal medya devlerinden biri olup olamayacağını ise zaman gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir