2023’ün İlk Yarısında En Çok Satan Akıllı Telefon Modelleri Belli Oldu: Apple ve Samsung Zirvede Yalnız!

Ünlü teknoloji sektörü araştırmacısı Counterpoint, 2023’ün ikinci çeyreğinin tamamlanması ile beraber en çok satan akıllı telefon modelleri listesini güncelledi. Apple ve Samsung’un öne çıktığı raporlarda akıllı telefon pazarındaki düşüş de gün yüzüne çıktı.

Detaylar ?

Kaynak: https://www.counterpointresearch.com/…

Teknoloji sektörünün öne gelen araştırma şirketlerinden Counterpoint, akıllı telefon pazarı ile ilgili 2023 yılının ikinci çeyreğinde ortaya çıkan verileri gözler önüne serdi.

Piyasada en çok satan akıllı telefon modellerini tekrardan listeleyen firma, pazardaki küçülmeyi ve düşük rekabet ortamını gün yüzüne çıkardı.

Şirketin yayınladığı rapora göre, kullanıcılar büyük oranda tercihini Apple’dan veya firmanın Android tarafındaki en büyük rakibi Samsung’dan yana kullandı.

Öyle ki, listenin ilk dört sırasında ABD merkezli üreticinin telefonları yer alırken, Samsung’un giriş ve üst segment cihazları iPhone modellerinin hemen arkasından ilk 10 sırayı doldurdu.

Birinci sırada ilk kez 2022 Eylül’de satışa çıkan iPhone 14 zirvedeki yerini korudu. İkinci ve üçüncü sırada ise sırasıyla iPhone 14 Pro Max ve iPhone 14 Pro yer aldı.

iPhone 14’ün 2021 yılında piyasaya sürülen halefi iPhone 13 ise dördüncü sırada Apple’ı temsil etti.

Apple hegemonyasının ardından beşinci sırada bulunan Samsung Galaxy A14, giriş-orta sınıf seviyesinde bir cihaz olmasıyla beraber listenin 2023’de çıkış yapan ilk telefonu olarak dikkat çekti.

Güney Koreli firmanın bir diğer uygun fiyatlı telefon modeli Galaxy A54 ise 6.sırada kendine yer bulurken, Galaxy A14’ün 5G versiyonu da 7.sırada A54’ü takip etti.

Counterpoint, 2022 ve 2023 yıllarına en çok tercih edilen akıllı telefon modellerinin listede zaman içerisinde değişen konumlarını bu şekilde gösterdi:

2023 yılında en çok satılan 10 akıllı telefon:

  • Apple iPhone 14

  • Apple iPhone 14 Pro Max

  • Apple iPhone 14 Pro

  • Apple iPhone 13

  • Samsung Galaxy A14

  • Samsung Galaxy A54

  • Samsung Galaxy A14 5G

  • Samsung Galaxy S23 Ultra

  • Samsung Galaxy A04e

  • Samsung Galaxy A34

Öte yandan, raporlardaki verilere göre, 2023’te akıllı telefon üretimi ve satışları geçtiğimiz yıla kıyasla beklenenden çok daha büyük oranda düşüş yaşadı.

Öyle ki, 2022’de satışların yaklaşık yüzde 17 düştüğü akıllı telefon piyasası, bu yıl şimdiden geçen seneye göre yüzde 9 oranında düşüş yaşadı ve pazardaki cihaz sayısı 1.15 milyarın altına düştü.

Firmanın yayınladığı araştırmalar, akıllı telefon pazarının 2020’den sonra devam eden krizle beraber son 10 yılın en düşük seviyesine indiğini gösteriyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce kullanıcılar neden sadece Apple ve Samsung imzalı telefon modellerini tercih ediyor? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx