ABD, Husilere saldırıları sürdürüyor

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Yemen’deki İran destekli Husilere ait patlayıcı yüklü insansız su üstü araçları ve gemisavar seyir füzelerine yönelik 7 saldırı düzenlediğini duyurdu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından dün yapılan açıklamada, “CENTCOM’a bağlı unsurlar, 8 Şubat’ta yerel saatle 05.00-21.00’de Husilere ait 4 insansız su üstü aracı ile Kızıldeniz’deki gemilere doğru fırlatılmaya hazırlanan 7 gemi savar seyir füzesine yönelik meşru müdafaa amaçlı 7 saldırı düzenledi.” ifadesi kullanıldı.
7

Husilerin kontrolündeki bölgelerde tespit edilen füzeler ve otonom su üstü araçlarının ABD Donanması ve ticari gemileri tehdit ettiği belirtilen açıklamada, “Bu harekatlar, seyrüsefer serbestisini koruyacak ve uluslararası suları ABD Deniz Kuvvetleri ve ticari gemiler için daha güvenli ve emniyetli hale getirecektir.” ifadesine yer verildi.

Yemen’deki İran destekli Husiler, dün ABD ile İngiltere’nin ülkenin kuzeybatısındaki Sada kentini hedef aldığını bildirmişti.
Ayrıca Husiler, ABD ile İngiltere’nin, ülkenin batısındaki Hudeyde kentine birkaç saat içinde 2 defa hava saldırısı düzenlediğini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx