Alaaddin Keykubat’ı siyanürle zehirlemişler

HASAN DÖNMEZ / DHA – Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen, Türkiye Selçukluları Konya Hanedan Türbesi’ndeki Naaşların Tanzimi Projesi sonuçlandı. Buna göre, 13 Selçuklu sultanının türbedeki poşetlerde bulunan kemiklerine DNA analizi yapıldı. Böylece kemiklerin hangi sultana ait olduğu belirlenirken, ölüm nedenlerine ilişkin de yeni detaylar ortaya çıktı.

Siyanür ve hançer darbeleri

Necmettin Erbakan Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şerafettin Demirci, Selçuklu sultanlarının kemiklerinin incelenmesiyle ilgili şunları söyledi: “1. Mesud ve 2. Kılıçarslan’da ankilozan spondilit (omurga romatizması) teşhis ettik. Alaaddin Keykubat’ın kafatasındaki renk değişiklikleri ağır metal zehirlenmesini çağrıştırdı. Numuneleri incelediğimizde cıva, kobalt, siyanür gibi ağır metallerin oluşturduğu zehirin azar azar verilmesiyle Keykubat’ın zehirlendiğini öngördük. Alaşehir Meydan Muharebesi’nde şehit edilen 1. Alaaddin Keyhüsrev’de ise kılıç ve hançer darbeleri vardı. 2. Alaaddin Keyhüsrev de kılıçla öldürülmüş.”

Silikon heykelleri yapıldı

Kimlik tespitlerinden sonra Sultanlardan 1. Kılıçarslan, Melikşah, 1. Rükneddin Mesud, 2. Kılıçarslan, 2. Rükneddin Süleyman Şah, 3. Kılıçarslan, 1. Gıyaseddin Keyhüsrev, 1. Alaeddin Keykubat,   2. Gıyaseddin Keyhüsrev, 4. Kılıçarslan, 3. Gıyaseddin Keyhüsrev ve 2. Gıyaseddin Mesud’un gerçeğe uygun silikon heykelleri yapıldı. Heykeller, Darül-Mülk Sergi Sarayı’nda ziyarete açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx