Bakanlık 478 maden sahasını ihaleye açtı: 75 tanesi deprem bölgesinde

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 75’i deprem bölgesinde olmak üzere 478 maden sahasını ihaleye açtı. İzmir Ödemiş’te ihaleye açılan bölgedeki ormanlık alan tehlikeye girerken; Bergama’daki Hacıhamzalar ve Terzihaliler köylerini kapsayan alan ise UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

Evrensel’den Ramis Sağlam’ın haberine göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ülke genelinde 478 adet maden sahasını ihaleye açtı. 75’i deprem bölgesinde olan maden sahasının 3 tanesi ise İzmir’de bulunuyor. Biri Bergama’da, ikisi Ödemiş sınırları içinde olmak üzere 4 bin 366 hektarlık üç maden sahasının ihaleye çıkarıldığı duyuruldu.

75 ALAN DEPREM BÖLGESİNDE

Evrensel’den Ramis Sağlam’ın haberine göre, Maden ve Petrol Genel Müdürlüğü (MAPEG) resmi internet sayfasında yayımladığı ihale listesine göre 6 Şubat depremlerinden etkilenen illerden Maraş’ta 29, Malatya’da 26, Adıyaman’da 24 adet toplam 75 adet alan ihaleye çıkarıldı.

ORMANLIK ALANLAR MADEN TEHDİDİ ALTINDA

Ödemiş’te toplam 2 bin 618 hektarlık alanda açılmak istenen maden sahası, bölgedeki ormanlık alan başta olmak üzere tarım alanlarını tehdit ediyor. Açılmak istenen maden sahalarından biri Türkmen Yörük kültürü ile bilinen Horzum Köyü’nü de içine alıyor.

Bir diğer maden sahası içinde kalan yer ise Çobanlar Köyü. Bölgede meşe ağacı türleri, kestane, menengiç ve kızılçam ağaçları bulunuyor.

2021’DE KÖYLÜLER TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Çobanlar Köyüne 4 km Çamyayla Mahallesi’ne 680 metre uzaklıkta 2021 yılında açılmak istenen mermer ocağına karşı köylüler tepki göstermişti. İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (İZSU) itirazı üzerine üçüncü kez geri çevrilmişti.

UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNDE

Bergama’daki Hacıhamzalar ve Terzihaliler köylerini içine alan bin 780 metrekarelik alan ihaleye açıldı. UNESCO Dünya Mirası listesine 2014 yılında giren, “Ekolojik hassas bölge” ilan edilen alanda endemik bitki türlerine fıstık çamlarına kapalı orman ve tarım arazilerine sahip. Bölgede faaliyetini sürdüren maden ocaklarına yenilerinin eklenmesi tarımla geçimini sağlayan köylüleri olumsuz etkileyeceği tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx