Barselona Şehir Konseyi’nden İsrail ile ilişkileri askıya alma kararı

İspanya’nın en büyük ikinci kenti Barselona’nın Şehir Konseyi, 24 Kasım Cuma günü aldığı kararla, Gazze’deki saldırıları gerekçesiyle Başbakan Benjamin Netanyahu liderliğindeki İsrail hükümetiyle ilişkilerini askıya alma kararı verdi.

Common Dreams’ten Brett Wilkins’in haberine göre, teklifi konseye sunan Barcelona en Comú partisi, “Hiçbir hükümet soykırımı görmezden gelemez” açıklamasını yaptı. Alınan karar, şehir yönetiminin ‘nihai bir ateşkes olana, Filistin halkının temel haklarına saygı gösterilene ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına uyulacağı garanti edilene kadar İsrail’in mevcut hükümeti ile kurumsal ilişkilerin devam etmemesini’ öngörüyor.

‘BU SAVAŞ DEĞİL SOYKIRIM’

Şehir Konseyi’nin dün aldığı karar aynı zamanda ‘hiçbir işletmecinin uluslararası insan hakları hukukuna aykırı eylemlere dahil olmaması veya bu tür eylemlerde bulunmamasını’ ve hem İsrailli hem Filistinli sivil halka yönelik saldırıları ve toplu cezalandırma teşkil eden her türlü eylemi reddedip kınamasını’ içeriyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan tasarı sahibi Barcelona en Comú partisinden konsey üyesi Ada Colau, “Bu, bir savaş değil soykırım. Başbakan Pedro Sanchez’in de ifade ettiği üzere, bu katlanılmaz. Eğer bu katlanılmazsa bunu sadece kınamamız değil aynı zamanda eyleme geçmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. Colau, abluka altındaki Gazze Şeridi’nde her 10 dakikada bir çocuğun öldürüldüğüne de dikkat çekti.

Sekiz yıl boyunca Barselona Belediye Başkanı olan ve haziran ayında görev süresi sona eren Colau, bu yılın başında yaptığı bir açıklamada şehrinin İsrail ile bağlarını koparacağını ve İsrail hükümetinin ‘Filistin halkına karşı işlediği Apartheid suçu’ nedeniyle Tel Aviv ile olan 25 senelik ‘kardeş şehirler’ uygulamasına son verdiklerini bildirmişti.

İsrail ve Hamas’ın vardığı 4 günlük geçici ateşkes ve rehine takası anlaşması bugün itibarıyla ikinci gününde. Bu kapsamda dün Hamas 13 İsrailli, 10 Taylandlı ve bir Filipinli rehineyi serbest bırakmış, İsrail de toplam 39 kadın ve çocuk Filistinliyi hapishanelerden salıvermişti. İsrail’in bugün de 42 Filistinli tutukluyu serbest bırakması bekleniyor. Hamas da 14 İsrailli rehineyi daha bugün serbest bırakacak. Anlaşma kapsamında 4 günde toplam 50 İsrailli rehine ve 150 Filistinli salıverilecek. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx