Doğalgaz Faturası Ne Zamana Kadar Ücretsiz? Doğalgaz Bu Ay Bedava mı, Fatura Ödeyecek miyiz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz ay evlerde doğalgaz kullanımının bir ay süresince ücretsiz olacağını ve 1 yıllık süreçte tüketilen doğalgazın 25 metreküplük bir kısmının ücretsiz temin edileceğini açıklamıştı. Bunun üzerine vatandaşlar ücretsiz doğalgazın kullanım tarihlerini araştırmaya başladı. Peki doğalgaz faturası ne zamana kadar ücretsiz?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda ülkemizde 1 ay boyunca doğalgazın ücretsiz olacağını ve ardından 1 yıllık süreçte belli bir kısmının ücretsiz uygulamaya tabi olacağını duyurmuştu.

Ülke gündeminde en çok konuşulan konulardan bir tanesi ücretsiz doğalgaz uygulaması. Filyos’ta yer alan Gaz İşleme Tesisi Karadeniz Doğalgazı’nın Devreye Alma Töreni esnasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ücretsiz doğalgaz hakkında duyuruda bulunmuştu. 

Konutlarda kullanılan doğalgazın 1 ay boyunca ücretsiz olacağını açıklamasının ardından, 1 yıl süresince faturada yer alan aylık 25 metreküp doğalgazın ücretsiz temin edeceğini belirtmişti. 

‘Ülkemize geçtiğimiz 21 yılda yaptığımız her yatırımda insanımızın hayatını kolaylaştırmış, refahını artırmış olduk. İnsanımızı hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında asla yalnız bırakmadım. Geçen sene küresel salgın ve kriz nedeniyle artan enerji fiyatlarında doğalgazda yüzde 75 indirim uyguladık. Her 100 liralık doğalgaz faturasını 75 lirasını devlet olarak biz üstlendik.’

Doğalgazın ücretsiz olmasına ilişkin araştırmalar sürerken EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, konu hakkında açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın açıklamalarında aşağıdaki satır başları yer aldı:

‘Türkiye’nin imkanlarını, milletimizin her ferdinin hayatına yansıyacak şekilde kullanma sözünü unutmuyoruz. Bugün bu sözümüzün gereğini yerine getiriyoruz. Şimdi sizlerle ülkemizin her bir hanesindeki doğalgaz faturasını düşürecek iki müjdeyi paylaşmak istiyorum. Birinci müjdemizi açıklıyorum: Vatandaşlarımızın evlerindeki mutfaklarında ve sıcak su tüketiminde kullandıkları doğalgazı 1 yıl süreyle ücretsiz veriyoruz. ‘

‘Bedava Doğal Gaz ve akabinde yapılacak indirim ile ilgili vatandaşlarımızın herhangi bir tereddüdü olmasın. Usul ve esasları belirledik. Dağıtım şirketleri ile görüştük gerekli yazıyı gönderdik. Kesinlikle hiçbir tüketicimizin hakkı zayi olmayacak. Tahsil edilen faturalar varsa iptal edilecek ve vatandaşlarımıza iade edilecek. Ön ödemeli sayaç kullanıcıları da uygulamadan yararlanacak. Bir aylık tüketimi tespit edilecek ve akabindeki ay o miktarda doğal gaz vatandaşımızın kartına ücretsiz yüklenecek’

Doğalgaz Faturası Ne Zamana Kadar Ücretsiz, Hangi Ay Bedava?

Yapılan açıklamada 19 Nisan’da kesilen faturaların ardından ücretsiz fatura döneminin 19 Mayıs olacağı bildirilmişti. 

’19 Nisan’da kesilen faturadan sonra, ücretsiz fatura dönemi 19 Mayıs olacak. Aylık 25 metreküpe denk gelen mutfak ve sıcak su için doğalgazın bedeli 1 yıl boyunca faturalardan düşülecektir. Bu aynı zamanda önümüzün yaz olduğunu dikkate alırsak pek çok hanenin neredeyse hiç doğalgaz faturası ödemeyeceği anlamına geliyor. Emeklisinden öğrencisine ücretsiz doğalgaz kullanımının önemli katkı yapacağına inanıyorum. Seçimlerden sonraki dönemde bunun benim vatandaşıma yansıması çok daha farklı olumlu şekilde tecelli edecektir. Aylık mutfak, sıcak su tüketimini karşılayacak bedava doğalgazınız hayırlı olsun.’

Doğalgaz Bu Ay Bedava mı?

Resmi Gazete’de yayımlanan ücretsiz doğalgaz kararında yer alan bilgilere göre;

Konut, ibadethane ve cemevi abonelerinin 24 Nisan 2023 tarihinden 31 Mayıs 2023 tarihine kadarki tüm faturaları ve 1 Mayıs 2024 tarihine kadar gelecek olan sonraki faturalarının 25 metreküplük kısmı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesi tarafından karşılanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir