Estonya Başbakanı Kallas, Rusya’ya karşı daha sert yaptırımlar istedi

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, resmi ziyaret için geldiği Atina’da, Rusya‘ya karşı daha sert yaptırımlar uygulanmasını istedi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Kallas ile Atina’da bir araya geldi.

Kallas, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, sözlerine, İsrail’e yönelik saldırıyı kınayarak ve ölenlerin yakınlarına baş sağlığı dileyerek başladı.

Yunanistan ve Estonya’nın çok sayıda ortak sorunu olduğunu belirten Kallas, “Savunmamıza çok para harcıyoruz ve deniz sınırlarımız var. NATO’da müttefikiz ve Avrupa Birliği’nde (AB) işbirliği yapıyoruz.” diye konuştu.

Ukrayna’ya verdiği destek için Yunanistan’a teşekkür eden Kallas, “Avrupa’nın sınırlarındaki bu saldırganlığa vereceğimiz cevap bir olmalı.” dedi.

Kallas, Rusya‘ya, Avrupa’nın yorulmadığı ve zafere kadar Ukrayna’ya destek olacağı mesajının verilmesi gerektiğini belirterek, ” Rusya‘nın silah sanayisini finanse etmesine izin vermemeliyiz. Bu nedenle, Rusya‘ya daha sert yaptırımlara ve bunların tam olarak uygulanmasına odaklanmalıyız. Devam eden savaş suçlarını ve şiddet eylemlerini göz önünde tutarak, Rusya ile ticarete tam ambargo uygulayabiliriz.”diye konuştu.

Miçotakis de İsrail-Filistin çatışmasına işaret ederek, barışın bir an evvel sağlanması temennisini dile getirdi.

Zaten sorunlu olan bölgede son yaşanan olaylarla adil bir çözüm bulma ihtimalinin sabote edildiğini söyleyen Miçotakis, olayların dünya genelinde gerginliği artırabileceğini, küresel güvenlikten ekonomiye kadar birçok alanda sorun yaratabileceğini belirtti.

Miçotakis, “Sınırlar ihlal edilemez, terör eylemi cevapsız kalamaz, zira böyle durumlarda eşit mesafe anlayışı saldırganlığı ve otoriteryanizmi destekler. Oysa 21’inci yüzyıla ne şiddet ne de dini veya etnik uzlaşmazlıkların mazereti sığar.” dedi.

Ukrayna’daki savaş, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs sorununun da görüşmede ele alındığını belirten Miçotakis, göç sorunundan bahsederken, Yunanistan’ın yakın coğrafyadaki sorunlar nedeniyle yeni bir göç baskısıyla karşı karşıya kalma olasılığını dile getirdi.

Kaynak: AA / Politika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx