Faydası yok zararı çok! Saçınızı her gün yıkarsanız neler olur?

BOYALI RENK ÇOK HIZLI SOLABİLİR

Cesur saç renkleriyle iddialı olmayı ya da öne çıkarmayı sevenler saçlarını yıkama sıklığını yeniden düşünmek isteyebilir. Boyanın içindeki kimyasallar suya karşı hassastır ve çok sık yıkamak saçınızın boyalı renginin kaybolmasına neden olabilir. Saçlarınızı 3 günde bir yıkamayı deneyin ve yıkamalar arasında boyalı saçlarınıza uygun bir şampuan kullanın. Bu, renginizin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir.

SAÇINIZ DAHA KURU OLABİLİR

Kuru veya kıvırcık saçlar, saçınızı aşırı yıkadığınızın bir başka işaretidir. Şampuanların çoğu, saçınızdaki yağı ve kalıntıları temizleyen, sülfat adı verilen kimyasallar içerir . Sonuç olarak saçlarınız hemen daha güzel görünecek, ancak uzun vadede ona zarar vereceksiniz. Saçınızın doğal yağlarını çıkarırsanız saç deriniz ve saçınızın dokusu kuru olacaktır. Saç yıkama sıklığını değiştirmenin yanı sıra, saç kütiküllerini onarmak için nemlendirici ürünler kullanmayı deneyin ve sülfatsız şampuanları tercih edin.

DAHA FAZLA KEPEK

Kepek, saç derisinin kaşınmaya ve pul pul dökülmeye başlaması ve saçınızda kalıntı olarak beyaz lekeler bırakması durumudur. Yıkamada aşırıya kaçtığınızda, saç derinizi beslemek ve sağlıklı tutmak için gerekli olan doğal sebumu istemeden yok etmiş olursunuz. Bu da saç derinizin daha kuru olmasına ve daha fazla kepek üretmesine neden olabilir.

DAHA FAZLA BÖLÜNMÜŞ UÇLAR

Kırık uçlar, genellikle saç telinin ucundaki saç lifinin yıpranmasının bir sonucudur. Eğer uçlarınız ayrıksa, yıkama rutininizi azaltmak isteyebilirsiniz. Saçlar ıslandığında hasara karşı daha hassastır. Bu nedenle ne kadar sık ​​yıkarsanız saç tellerinin kırılma olasılığı o kadar artar.

SAÇLARINIZ DAHA MAT VE YAĞLI GÖRÜNEBİLİR

Saçınızı her gün yıkadığınızda, yağ bezleriniz şampuanın uzaklaştırdığı yağ kaybını telafi etmek için daha fazla yağ üretmeye başlar. Üstelik saç tipiniz daha yağlı olsa bile saç telini de kurutmuş olursunuz. Saçınızı yıkamak için hangi günlerin daha uygun olduğunu gösteren bir program yapın. Örneğin spor yaptığınız günlerde ya da hafta sonları dışarı çıkıp sosyal hayatınızın daha aktif olduğu günlerde güzel bir rahatlatıcı duş almayı düşünebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx