Finans Gurusu: Altın Değil, Bu Kripto Para Kalkışa Geçecek!

Kişisel finans alanında çok satan “Zengin Baba Yoksul Baba” kitabının yazarı Robert Kiyosaki, Bitcoin, altın, gümüş ve ABD ekonomisinin durumuna ilişkin son tahminleriyle finans dünyasını bir kez daha karıştırdı. Kiyosaki attığı bir dizi tweet’te, borsanın çökeceği uyarısında bulunarak ve artan ulusal borcu eleştirerek, yaklaşmakta olan ekonomik kargaşanın bir resmini çizdi. Bununla birlikte, kıyamet ve kasvetin ortasında, lider kripto para Bitcoin ve gümüş şeklinde bir umut ışığı sundu ve her iki varlık için de önemli fiyat artışları öngördü.

Kiyosaki, lider kripto para Bitcoin’i odağına aldı

Kiyosaki’nin tweetleri, birçok kişinin sürekli artan ABD ulusal borcuna ilişkin endişelerini yineledi. Uzman görüşlerine atıfta bulunarak, sadece mevcut borca hizmet etmek için trilyonlarca dolar Hazine tahvili basan bir hükümete kimsenin borç vermeye istekli olup olmayacağını sorguladı. Ona göre bu durum ABD’yi köşeye sıkıştırabilir ve potansiyel olarak finansal istikrarsızlığa yol açabilir.

Ancak Kiyosaki bu durumda altını yatırımcılar için güvenli bir liman olarak görmüyor. Bunun yerine, altının “1.200 doların altına düşmesini” bekliyor ve bu tahmin için belirli bir zaman dilimi sunmuyor. Altın konusunda daha önceki yükseliş tutumu göz önüne alındığında bu açıklama birçok kişiyi şaşırttı. Belki de geleneksel varlıkların çalkantılı bir ekonomik ortamda iyi performans gösteremeyeceğine olan inancını yansıtıyor.

Altın düşerken, gümüş parlıyor

Ancak Kiyosaki’nin tahmininde altının bocaladığı yerde Bitcoin ve gümüş parlıyor. Bitcoin’in 135.000 dolara ulaşacağına dair daha önceki tahminini yineliyor. Ancak şimdi şaşırtıcı bir şekilde 500.000 dolara ulaşabileceğini iddia ederek bunu daha da ileri götürüyor. Gümüş de, önemli fiyat artışları tahminleriyle yükseliş görünümüne sahip. Kiyosaki’nin iyimserliği, her iki varlığın da enflasyon ve itibari para devalüasyonuna karşı koruma görevi göreceğine olan inancından kaynaklanıyor.

Hatta gümüşün gelecekteki teknolojik gelişmelerde çok önemli bir rol oynayacağına inanmakta. Dolayısıyla talebi ve fiyatı daha da artıracağını düşünüyor. Bu öngörüleri eleştirenler de yok değil. Bazıları Kiyosaki’nin cesur ve bazen de yanlış finansal açıklamalar yapma geçmişine işaret ediyor. Diğerleri ise Bitcoin gibi kripto paraların doğasında var olan volatiliteyi vurguluyor. Dolayısıyla uzun vadeli yatırımlar olarak istikrarlarını sorguluyor. Ayrıca altının gelecekteki seyri de finans uzmanları arasında tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Kiyosaki’nin öngörülerinin anlamı ne?

Yazar, 2008 yılında Lehman çöküşünü öngördüğü iddiasıyla kriz beklentisi konusunda öne çıkıyor. Kiyosaki’nin öngörüleri konusundaki duruşu ne olursa olsun, attığı tweetler finans dünyasının dinamik ve çoğu zaman öngörülemez doğasını hatırlatıyor. Bazı yatırımcılar onun uyarılarına kulak verip Bitcoin ve gümüşe yatırım yapmayı tercih ediyor. Ancak, diğerleri temkinli bir yaklaşım sergileyecektir. Nihayetinde, her birey kendi araştırmasını yapmalı. Zira risk toleransına ve finansal hedeflerine göre bilinçli kararlar almalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx