Günlerdir yardım alamayan Gazze sınırında heyecanlı bekleyiş

Gazze-Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nı ziyaret eden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, sınırın Mısır tarafında açıklama yaparak yardım kamyonlarının mümkün olduğunca çabuk şekilde Gazze’ye geçmesi gerektiğini söyledi.

Guterres, Gazze’ye her gün önemli sayıda kamyonun girmesi ve yardım kontrollerinin hızlı bir şekilde yapılması çağrısında bulundu. Guterres “Yardımların ulaştırılmasına ilişkin koşulların kaldırıldığından emin olmak için tüm taraflarla aktif bir şekilde temas halindeyiz” dedi.

Gazze’de İsrail saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 4 bin 137’ye yükselirken bölgede İsrail kontrolü altında olmayan tek geçiş noktası Refah’ta yardımlar günlerdir bekliyor. BM yetkilileri yardımların geçişi için görüşmelerin hızlandırıldığını duyurmuştu.

GAZZELİLER EN TEMEL MALZEMELERDEN YOKSUN

Gazze’de bombardıman altında yaşayan 2 milyonu aşkın kişi, savaş dışında da dışarıdan gelen yardımlarla hayatını sürdürüyor. 14 gündür bombalanan bölgede ölüm kalım savaşı veren halk, su ve yiyecek dahil en temel malzemelere ulaşamıyor.

Gazze’ye tam abluka uygulayan İsrail, bölgeye yardımların geçişine itiraz etmiş, Kahire de Gazze halkının Mısır’a bağlı Sina’ya yerleştirilmesine karşı çıktığını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx