Limon tohumları beklenmedik faydaları gizliyor, işte buradalar:

Onları nasıl alabilirim?

Limon çekirdeklerini önce öğütüp, sonra suyla karıştırıp, suyunu kaynatıp içerek tüketebilirsiniz . Limon çekirdeği ezmesi de çeşitli yemeklere katkı olarak kullanılabilir. Bir seferde üç ila beşten fazla tohum almanın iyi olmadığını unutmayın. Yemeden önce öğütmezseniz size zarar vermezler ama muhtemelen sindirilmezler.

Düzenli tohum tüketiminin sağlayabileceği en önemli olumlu etkiler şunlardır:

Oksidatif strese karşı koruma

Limonlarda olduğu gibi, tohumlarında da en çok övülen antioksidanlardan biri olan bol miktarda C vitamini buluruz (100 g limon kabuğu yaklaşık 47 mg C vitamini içerir).

Aynı zamanda iyi bir limonoid ve flavonoid kaynağıdırlar. Limon çekirdeği tüketerek vücudunuza serbest radikallerin olumsuz etkilerini etkisiz hale getirecek önemli antioksidanlar sağlayabilirsiniz. Bu, oksidatif stres ve dolayısıyla kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet ve diğer hastalıkların riskini azaltacaktır.

Analjezik etki

Doğanın en büyük ağrı kesicilerinden biri olan limon çekirdeği yağını kaliteli yapmak mümkün.

Limon çekirdeği yağının, beynin ağrı algısıyla ilişkili kısımları üzerinde oldukça olumlu bir etkiye sahip olduğu ve analjezik etki sağladığı söylenmektedir.

Kollajen oluşumunun uyarılması

Hızlandırılmış cilt yaşlanmasının ana suçlularından biri kollajen üretiminin yavaşlamasıdır .

Kollajen, cildin elastikiyetinden ve dayanıklılığından sorumlu olan son derece önemli bir yapısal proteindir. Cildin yaşlanmasını yavaşlatmanın en iyi yollarından biri C vitamini alımınızı arttırmaktır.

Cildi UV ışınlarından ve hızlandırılmış cilt yaşlanmasından sorumlu diğer olumsuz etkilerden koruyan mükemmel bir antioksidan olmasının yanı sıra, C vitamini de kolajenin oluşturulması için önemlidir.

Enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur

Limon çekirdeği ekstresi, mantar enfeksiyonları da dahil olmak üzere çeşitli enfeksiyonların önlenmesi ve daha hızlı kontrol edilmesi için yararlı olabilir.

Örneğin, limon kabuğundaki maddelerin, aşırı büyümesi durumunda ciddi hasara neden olabilecek iyi bilinen bir mantar olan kandidanın aşırı büyüme riskini azaltabildiği bulunmuştur.

Hafızayı ve konsantrasyonu geliştirir

Hafızanızın son zamanlarda pek iyi olmadığını mı düşünüyorsunuz? Belki odaklanmanın oldukça zor olduğunu fark etmişsinizdir?

Bu semptomlarla birlikte öncelikle daha ciddi sorunları dışlamak mantıklıdır. Daha ciddi bir durumun olmadığı ortaya çıkarsa (örneğin, Alzheimer hastalığının erken belirtileri), o zaman beyninizin çalışmasına yardımcı olabilecek doğal ilaçlar vardır. Bunların arasında hafıza ve konsantrasyon için çok faydalı olabilen ve dopamin ve serotonin reseptörleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu tespit edildiğinden ruh halini iyileştirmeye yardımcı olduğu söylenen limon çekirdeği yağı da vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx