Ünlü Bitcoin Boğası: BTC, Bu Varlığın Tahtını Sarsacak!

Son zamanlarda yatırım dünyasında altın ve Bitcoin arasında bir güç savaşı yaşanıyor. Yatırımcılar, hangi varlığın daha güvenli ve kârlı bir yatırım aracı olduğu konusunda tereddüt yaşıyor. Bu haberde, ARK Invest CEO’su Cathie Wood’un Bitcoin’in altın tahtını sarsabileceğine dair öngörüsünü inceleyeceğiz. İşte detaylar…

Ark Invest yöneticisi Bitcoin yorumunu paylaştı

Kripto para piyasalarının önemli isimlerinden ARK Invest CEO’su Cathie Wood, yeni açıklamalar yaptı. Özellikle, yatırımcıların altın yatırımlarından Bitcoin’e kaymaya başladığını belirtti. Ayrıca Bitcoin’in uzun vadede “yeni altın” olabileceğini düşünmekte. Wood, spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya girişiyle birlikte yatırımcıların Bitcoin’e yöneldiğini belirtiyor. ETF’lerin yatırımcılar için Bitcoin’e erişimi kolaylaştırdığını vurgulayan Wood, Bitcoin’in altın ile kıyaslandığında değer kazandığının altını çiziyor. Bu eğilimin devam edeceğini öngören Wood, yatırımcıların riskten kaçındıkları dönemlerde de tıpkı altın gibi Bitcoin’e güvenebileceğini düşünüyor.

Wood, ABD’nin 2023 Mart ayında yaşadığı “bölgesel bankacılık krizi”ni örnek gösteriyor. Kriz esnasında Bitcoin fiyatının %40 arttığını hatırlatıyor. Şu anda kriz belirtilerinin tekrar ortaya çıktığını söylüyor. Ayrıca bu durumun Bitcoin için yeni bir fırsat yaratabileceğini öngörüyor. Wood, piyasadaki Bitcoin’lerin büyük bir kısmının uzun süredir el değiştirmiyor olmasını da olumlu bir işaret olarak değerlendiriyor. Bu durumun yatırımcıların Bitcoin’i uzun vadeli bir yatırım aracı olarak gördüğünü gösterdiğini düşünüyor.

ETF lansmanı ve fiyat düşüşü

Ancak Wood, ETF lansmanının ardından Bitcoin fiyatında yaşanan düşüşü de göz ardı etmiyor. Bu düşüşü “haberi sat” tepkisi olarak yorumlayan Wood, uzun vadede olumlu bir seyir beklediğini ifade ediyor. Cathie Wood‘un tahmini, Bitcoin ile altın arasındaki güç dinamiklerinin değişebileceğini işaret ediyor. Ancak bu değişimin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ve ne kadar sürede gerçekleşeceği ise belirsizliğini koruyor. Yatırımcıların bu tür öngörülere dikkat etmekle birlikte kendi araştırmalarını yaparak karar vermeleri önemli.

Spot Bitcoin ETF lansmanıyla ilgili olarak Wood, CoinGecko’ya göre Bitcoin’in lansmandan birkaç saat sonra 48.500 dolardan 24 Ocak’ta 38.740 dolara %20 düştüğünü gösteren fiyat düzeltmesine şaşırmadığını söyledi. Lansmandan önce Wood, lansmanın “haberlerde satış” olayı yaratacağını öngörmüştü. Ancak şu anda dolaşımda olan 19,5 milyon Bitcoin’in 15 milyonunun 155 gün içinde hareket etmediğini ve bu nedenle “güçlü ellerde” kaldığını, bunun da çoğu Bitcoin sahibinin daha uzun vadeli bir bakış açısına sahip olduğunu gösterebileceğini belirtti.

Wood’un tahmini ne anlama geliyor?

Cathie Wood’un tahmini, Bitcoin’in yatırım dünyasında giderek daha önemli bir rol oynamaya başladığının göstergesi. Altın uzun yıllardır güvenli liman olarak kabul edilirken, Bitcoin’in bu konumu ele geçirmesi zaman alacaktır. Ancak Wood’un öngörüsü, yatırımcıların Bitcoin’i bir yatırım seçeneği olarak daha ciddiye almasına neden olabilir. Cathie’nin ARK verilerine göre ARK Invest, Şubat 2022’de kripto para borsası Coinbase hisselerinin de büyük bir alıcısı haline geldi. Zira şu anda çeşitli ETF’lerde 843 milyon dolar değerinde 7.187 milyon hisseye sahip. Ancak firma, 11,43 milyon hisseye sahip olduğu 7 Haziran 2023’ten beri Coinbase hisselerini titizlikle satıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx